Švejnar: Hrozit řeckým scénářem v našich podmínkách nedává smysl

15.06.2011 11:04 | Zprávy

Česko patří k nejméně zadluženým zemím EU, ale pokud by nepřistoupilo k reformám, mohl by mu za deset či dvacet let hrozit řecký scénář. V rozhovoru pro zpravodajský web ČT24 to uvedl ekonom Michiganské univerzity Jan Švejnar. Ten se rovněž pozastavil nad tím, že se vyjednávací strany nemohou před čtvrteční stávkou dohodnout na výsledku, který nakonec uskuteční po ní.

Švejnar: Hrozit řeckým scénářem v našich podmínkách nedává smysl

Nad plánovaným čtvrtečním protestem odborářů proti reformám se pozastavuje v rozhovoru pro zpravodajský web ČT24 ekonom Michiganské univerzity Jan Švejnar. „Stávka vždy způsobuje škody a ze strany občanů je správné ptát se, proč se vyjednávající strany nemohou dohodnout před stávkou na výsledku, který nakonec uskuteční po stávce," uvádí Švejnar.

Protikandidát Václava Klause při poslední prezidentské volbě je přesvědčen, že při relativně nízkém dluhu v poměru k HDP není na místě vyhrožování řeckým scénářem. „Hrozit řeckým scénářem v našich podmínkách nedává smysl. Jsme sedmá nejméně zadlužená země v EU a naše situace není tragická. Nicméně je potřeba uskutečnit reformy, abychom se během příštích deseti či dvaceti let do řeckého scénáře nedostali," přesvědčuje Švejnar.

Vstup do eurozóny by české ekonomice prospěl

Z chystaných reforem by Nečasovu kabinetu doporučil lépe dopracovat důchodovou, což se týká především založení druhého pilíře. „Vláda by měla zavést jeden nízkonákladový, široce diverzifikovaný fond ve druhém pilíři. Lidé by měli být do tohoto fondu automaticky zapsáni s tím, že podle úvahy mohou přemístit své vklady jinam," přidává se Švejnar k těm, kteří kritizují dobrovolnost účasti ve fondovém pilíři.

Za výhodné pro české hospodářství považuje ekonom vstup do eurozóny, protože obchodujeme především s jejími zeměmi. „Naše podniky tudíž trpí silnými výkyvy ve směnném kurzu koruny vůči euru. Z tohoto důvodu též mnohé podniky, které by mohly existovat, neexistují. To znamená, že máme nižší zaměstnanost, hrubý domácí produkt a míru blahobytu," vysvětluje Švejnar.

Lékem na korupci musí být transparentnost a postih

Z průzkumu společnosti Ipsos pro Fórum Zlaté koruny vyplynulo, že více než dvě třetiny Čechů jsou přesvědčeny o tom, že korupce je v současnosti jedním z největších problémů ČR. „Není zde zakořeněná silněji než v jiných zemích, avšak oproti vyspělým zemím je u nás méně potírána," upozorňuje ekonom Michiganské univerzity na hlavní rozdíl.

Z univerzálních principů, které je dobré používat v boji proti korupci, pokládá Švejnar za nejdůležitější transparentnost a postih. „Jestliže existuje transparentnost státních zakázek, lobbingu a všech ostatních aktivit spojených se státní správou, tak je těžké korupci používat. Jestliže existuje postih, tak je nebezpečné anebo alespoň nákladné provádět korupci," tvrdí Švejnar.

K věci:

Švejnar: Když reformní změny neprojdou, mladí lidé odejdou 

Švejnar naštval ČSSD podporou vlády: Toho na Hrad nechceme 

Důchodová reforma bude pro lidi nevýhodná, varuje Švejnar

Foto: snked.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…