ParlamentníListy.cz
» Aréna » Monitor » Svět se ocitl na pokraji válečného konfliktu mezi Ruskem a Spojenými státy, napsal pro PL geopolitický analytik, toho času v Moskvě
Svět se ocitl na pokraji válečného konfliktu mezi Ruskem a Spojenými státy, napsal pro PL geopolitický analytik, toho času v Moskvě
11.04.2018 16:59 | Zprávy
„Ještě na konci minulého týdne se zdálo, že se blýská na lepší časy. 3. a 4. dubna se v Ankaře setkali prezidenti Ruska, Turecka a Íránu, kteří se dohodli na vyřešení konfliktu v Sýrii. Vladimir Putin zahájil výstavbu nové jaderné elektrárny v Akuyo, bylo potvrzeno urychlené ukončení plynovodu „Turecký proud“, který obchází Ukrajinu po dně Černého moře. Diplomatický konflikt, který vznikl mezi USA a RF v důsledku údajného otrávení Sergeje Skripala a jeho dcery Julie, se vyčerpal,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz geopolitický analytik a právník Marek Kyncl, který dlouhodobě žije v Rusku.
reklama
„Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová a ministr zahraničí Boris Johnson sice nadále tvrdili, že Skripalovi byli otráveni bojovým nervově-paralytickým plynem Novičok, údajně pocházejícím z Ruska, počet věřících v tyto teorie však již začal povážlivě klesat. Nakonec se ukázalo, že nehledě na to, že v souladu s dřívějšími informacemi se mělo jednat o jeden z nejstrašnějších jedů všech dob, Julie a Sergej Skripalovi dosud žijí. Boris Johnson byl v přímém přenosu usvědčen ze lži ředitelem státní laboratoře v Porton Down, který popřel, že by Johnsonovi poskytl jakékoliv informace ohledně země původu látky, která údajně otrávila Skripalovi,“ popisuje Kyncl.
Ukázalo se, že optimismus byl předčasný, protože se jednalo pouze o ticho před bouří
V noci 8. dubna byla publikována zpráva dosud neznámé organizace s názvem Syrsko-americká lékařská společnost (SAMS), podle které údajně syrská vládní vojska použila při bojích v předměstí Damašku – Douma jakýsi chemický otravný plyn, v důsledku kterého údajně zahynulo minimálně 49 osob. BBC operativně uvedlo, že podle svědectví osob přítomných na místě je obětí nejméně 70. Videomateriál krajně pochybné kvality a nulové důkazní hodnoty poskytla humanitární organizace Bílé přilby, která se již v minulosti angažovala v dokazování dřívějších chemických útoků v Sýrii. Za připomenutí stojí, že mnozí z údajných záchranářů této humanitární organizace byli zachyceni na jiných snímcích jako bojovníci zakázaných teroristických organizací bojujících na území Sýrie.
Kyncl dále popisuje, že v podstatě okamžitě byly tyto zprávy přijaty USA a jeho spojenci jako nevyvratitelný důkaz toho, že syrský prezident Bašár Asad opět použil zakázané bojové látky. Už v neděli spolu na téma Sýrie hovořili francouzský prezident Emmanuel Macron a americký prezident Donald Trump. Macron informoval Trumpa, že použití chemických zbraní je pro Francii nepřijatelné a v případě, pokud USA nezasáhnou, Francie zasáhne sama. Takový telefonát by se mohl zdát směšným v kontextu toho, že Sýrie se nachází v zájmové oblasti Ruska, které by takový zásah zřejmě nenechalo bez povšimnutí. Nicméně, v kontextu domácí politické situace v USA si byl Macron zřejmě jist, že v takovém případě by mu USA kryly záda. Nebylo by to ostatně poprvé. V případě napadení Libye v roce 2011, které přivedlo zemi do chaosu, v důsledku kterého zahynuly stovky tisíc lidí, to byl francouzský prezident Nikolay Sarkozy, jenž byl hlavním iniciátorem protilibyjské koalice. Jak vyšlo nedávno najevo, mohl být Sarkozy rovněž iniciátorem pozdější vraždy libyjského prezidenta Muammara Kaddáfího, který mu poskytoval prostředky na volební kampaň. Očekávání Macrona se naplnila i nyní. Již v pondělí se prezident Trump neobvykle ostře vyjádřil proti Sýrii, Rusku a osobně napadl prezidenta Putina, kterého v přeneseném smyslu slova obvinil ze spoluúčasti na syrských válečných zločinech a vyhrožoval, že v případě, pokud USA usoudí, že Rusko nese za chemické útoky vinu, „bude to mít pro Putina velmi závažné důsledky. Zaplatí za to,“ uvedl Trump.
„Mezitím se na místo údajného útoku chemickými plyny dostavili vyšetřovatelé Centra pro usmíření válčících stran a technický personál, který nenašel žádné stopy útoku. Oběti rovněž nejsou hlášeny ani v okolních nemocnicích,“ pokračuje Marek Kyncl pro ParlamentníListy.cz.
Podle Kyncla v noci z neděle na pondělí napadly dvě izraelské stíhačky F-15 osmi raketami syrskou leteckou základnu T4. Většina raket byla zničena, způsobené škody byly nevelké. Všechny strany o tomto incidentu taktně mlčí. Dohady, proč Izrael napadl Sýrii, se různí, jedno je však jisté. Izrael je v tomto stejně jako i ve všech ostatních konfliktech pouze na jedné straně – své vlastní.
Následující den nazvaly ruské noviny „černým pondělkem“, neboť pod záminkou nové vlny sankcí vyhlášených administrativou USA v pátek 6. dubna akcie na moskevské burze zaznamenaly strmý pokles o 11,3 procenta a kurs rublu se snížil ze 72 na 78 rublů za euro.
Pondělní večer se nesl ve znamení mimořádných zasedání Rady bezpečnosti OSN. Představitel Ruska Vasilij Nebenzja připomněl vinu USA a jejich západních partnerů za destabilizaci Blízkého východu. Nebenzja rovněž připomněl zasedajícím většinu lží a zavádějících informací, které byly USA a jejich partnery zneužity k rozpoutání válečných konfliktů, v důsledku kterých je dnes celá oblast rozvrácena a zahynuly miliony lidí. „Všude, kam jste přišli, jste přinesli chaos, který tam po vás zůstal. V kalné vodě se pokoušíte lovit ryby. Chápete, do jak nebezpečného bodu jste přivedli svět?“ řekl Vasilij Nebenzja. Jménem Ruska zároveň vyzval, aby se vyšetřením údajného útoku zabývala Organizace pro zákaz chemických zbraní. „…ať představitelé OZCHZ neprodleně letí do Damašku. Tam jim syrská vláda a ruská armáda zabezpečí veškeré podmínky k tomu, aby se dostali na místo předpokládaného útoku a seznámili se tam se situací…“ prohlásil Nebenzja. Tato výzva zůstala bez odezvy. Zato představitelka USA Nikki Haleyová reagovala výpadem proti Rusku, které nazvala monstrem. „Dovolili jsme Rusku, aby se nevinní lidé stali rukojmími režimu Asada a zároveň, aby Rusko podervalo autoritu OSN. Rusko blokuje veškerou její činnost, uplatnilo právo veta na pět rezolucí na dané téma (použití chemických zbraní v Sýrii)“ uvedla Haleyová.
V úterý ráno připlul ke břehům Sýrie americký torpédoborec Donald Cook a míří tam i torpédoborec USS Porter. Přitom velitel generálního štábu armády RF, generál Gerasimov již dříve uvedl, že v případě amerického útoku na ruská vojska v Sýrii bude Rusko reagovat zničením útočícího objektu, což by nepochybně znamenalo válečný konflikt.
Situace se vyvíjí výbušně i na Ukrajině a v Evropě. Do jednotného šiku proti Rusku se dnes rozhodlo zařadit Německo, které podle slov kancléřky Angely Merkelové plánuje pozastavit výstavbu plynovodu Severní Proud 2 „do doby, než bude vyjasněna role Ukrajiny na tranzitu plynu“ a svolat na květen setkání Ukrajiny, Anglie a Francie, tedy účastníků „Normandské čtyřky“, ovšem bez Ruska.
„Teprve budoucnost ukáže, jestli jsme nyní svědky počátku konce dějin lidstva, který by přímý střet RF a USA zcela jistě přinesl. O tom, že je situace extrémně nebezpečná, již dnes nepochybuje téměř nikdo,“ myslí si Kyncl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.