Vláda Viktora Orbána v posledních letech dostala postupně pod svou kontrolu největší televizní a rozhlasové stanice v zemi. „Veřejnoprávní televize a rozhlas tak, jak je známe u nás, neexistují. Ale ani to vládě nestačilo. Takže se obrátila i proti nezávislým soukromým médiím, která buď s pomocí spřízněných oligarchů zcela zlikvidovala, nebo nad nimi získala kontrolu ekonomickým převzetím,“ píše politolog.
Americká organizace Freedom House zařadila ve své poslední výroční zprávě Maďarsko do kategorie hybridních režimů, které už nelze nazývat demokracií. Orbánův režim se nakonec dostal i do hledáčku Evropské komise, která s ním spustila řízení podle článku 7 evropských smluv. I americká vláda a lidskoprávní organizace odsoudily útoky na ty instituce občanské společnosti v Maďarsku, které dostávají finanční podporu ze zahraničí.
„Obnovení vysílání Svobodné Evropy do Maďarska je už jen smutná symbolická tečka. Vždyť vysílání bylo v roce 1993 zrušeno s tím, že se Maďarsko, podobně jako další bývalé sovětské satelity, definitivně vymanilo z nesvobody a nastolilo víceméně funkční demokracii,“ připomíná Pehe.
„Není prý vhodné ho kritizovat přinejmenším proto, že je spolu s námi, Slovenskem a Polskem členem Visegrádské skupiny. Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje Orbána za svého spojence, ale vstřícně se k němu chovají i představitelé části české opozice – zejména Občanské demokratické strany,“ pokračuje Pehe.
A závěrem dodává: „Dokud Maďarsko kritizovala převážně jen Evropská unie, spojovali tito politici svoji podporu pro Maďarsko s kritikou některých postupů EU. Rozhodnutí Svobodné Evropy financované americkým Kongresem, obnovit vysílání do Maďarska, snad některým českým spojencům Orbána otevře oči.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab