Švýcarské sankce proti Ukrajině? Čeští politici, pozor, varuje vojenský analytik. Vědí, co se tam děje

01.11.2022 16:05 | Rozhovor

„Nevěřím, že by Fiala nebo Rakušan byli takoví hrdinové, aby jeli do města, které by skutečně bylo ohroženo reálným odstřelováním a kde by byly ohroženy jejich životy,“ komentuje poslední události vojenský analytik Jaroslav Štefec. Českým ministrům by doporučoval vzít si příklad z neutrálního Švýcarska. Pro ParlamentníListy.cz také rozebral vliv zimy na ukrajinské bojiště i současné rusko-české diplomatické vztahy, které se během dvou let ocitly v troskách.

Švýcarské sankce proti Ukrajině? Čeští politici, pozor, varuje vojenský analytik. Vědí, co se tam děje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Do ukrajinského Kyjeva dorazila česká delegace s ministry, v čele s premiérem Petrem Fialou. Podle Štefce to pro Českou republiku znamená pokračování pomoci Ukrajině, podporu požadavků Ukrajiny v rámci Evropské unie a podporu České republiky vůči dodávkám zbraní Ukrajině. „Nic jiného návštěva neznamená, nic se na situaci nemění, ani nepřináší nové příležitosti či pozitivní změny k nějakým potenciálním obchodním příležitostem, které by zlepšily naši finanční situaci, bilanci zahraničního obchodu nebo něco jiného. Jde o čisté gesto,“ řekl.

A právě česká delegace v Kyjevě měla hodinové zpoždění kvůli raketovým útokům na infrastrukturu Ukrajiny, které provádí Rusko. Štefec upozornil, že se jedná o pokračování války, které má svoji logiku. Rusové se tak prý v první řadě snaží omezit možnosti dopravy: „Když zničíte možnost napájet železniční tratě, omezíte vojenský materiál a schopnost dopravovat ho směrem ze západu na východ. Má to svoji logiku a ukazuje to, že česká vláda si je vědoma, že útoky jsou především na kritickou infrastrukturu a nedochází k ostřelování civilních cílů,“ vysvětlil a zapochyboval, že by se čeští politici vydali do místa, kde by byly ohroženy jejich životy. „Nevěřím totiž, že by Fiala nebo Rakušan byli takoví hrdinové, aby jeli do města, které by skutečně bylo ohroženo reálným ostřelováním a kde by byly ohroženy jejich životy. Vyvěšení symbolického dvoupraporu a pytle na mrtvolu s Putinem na budově Ministerstva vnitra svědčí spíše o zbabělosti než odvaze,“ sdělil.

Štefec: Vyvěšení pytle na mrtvoly je odporné

Vojenský analytik a bývalý voják také okomentoval současné diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českou republikou, na něž má dopady i zmíněné vyvěšení české a ukrajinské vlajky – uprostřed se zobrazením černého pytle na mrtvoly, z něhož vyčnívá obličej ruského prezidenta. „Rusko už nás přestalo vnímat jako stát, nestojíme jim za jakoukoliv iniciativu kromě obrany zájmů ruských občanů pohybujících se na území České republiky. Přece jen tu zůstalo pár lidí na velvyslanectví, kteří by byli schopni pro ně něco udělat, ale pochybuji, že by jim něco takového bylo umožněno. Víceméně se děje jen udržování budov diplomatického zastoupení v Praze, ale pro Ruskou federaci to nemá žádný význam,“ uvedl.

Jaroslav Štefec podotkl, že Putin ve svém nedávném projevu zmínil Českou republiku jako příklad země, která zahodila veškerou minulost po druhé světové válce a opustila dějinné souvislosti, které se snaží zlikvidovat. „Z mého pohledu se ukazuje zásadní věc. Ministr Vít Rakušan stejně jako ministryně obrany Jana Černochová nejsou ani v nejmenším politici, ale političtí amatéři a lidé, kteří plní konkrétní příkazy z konkrétních míst, které nějaké zájmy České republiky vůbec nezajímají. A pokud to dělají z vlastní iniciativy, nezbývá, než je litovat. Vyvěšení vlajek a pytle na mrtvoly je naprosto stejné a odporné jako vyjádření Černochové ke smrti mladé novinářky, kterou zabili ve vozidle jejího otce,“ vytkl ministrům.

 

 

Ruský generál Zima

Na válečnou frontu na Ukrajině navíc přichází zima. Generál Zima, jak to nazval neznámý z německých vojáků v dopise do Vídně v roce 1941, tedy v době druhé světové války (zdroj časopis 100+1), dokáže řádně zamíchat průběhem bojů. Bude tomu tak i tentokrát? „Je fakt, že ruská vojenská technika je postavena, aby odolávala podmínkám na území Ruské federace a aby byla schopná tyto podmínky zvládat. To je určitý rozdíl proti technice, která je vyvíjena v rámci Severoatlantické aliance. Ruské tanky jsou lepší, mají lepší průchodnost a dokážou také zapadnout, ale manipuluje se s nimi po zapadnutí lépe, než se západními tanky. Rozdíl váhy deset až patnáct tun je znát,“ upozornil na rozdíl mezi západní a ruskou technikou.

Obavy navíc vzbuzuje pro jakýkoliv pohyb nebezpečná směs podzimního listí a sněhu. „V momentě, kdy zima skutečně začne, je směs listí a sněhu zničující, což vám může potvrdit každý automobilista. Jakmile napadne sníh a na silnici je ještě vrstva spadaného listí, jde o smrtící směs pro jakékoliv vozidlo, nejen vojenské,“ sdělil Štefec s tím, že to však bude právě kritická infrastruktura pod palbou Ruska, která se stane největším problémem. „Daleko větší problém vznikne v rámci ruských úderů na kritickou infrastrukturu. Oni neničí primární zdroje jako elektrárny, teplárny, ale hlavní rozvodny, a to je obrovský problém, protože Ukrajinci je za chvíli nebudou mít čím nahrazovat. Každá rozvodna jsou obrovské transformátory a řídicí systémy pro ovládání rozvodu energií, takže Ukrajině sice může zůstat elektrárna, ale rozvodny tak snadno neobnovíte,“ řekl analytik pro ParlamentníListy.cz.

S přicházející zimou poklesne možnost topit, což může mít vliv na podporu ukrajinského prezidenta Zelenského. „Už tak velká podpora vůči Zelenskému na území Ukrajiny není, obyvatelé začínají být nespokojení. Je riziko, že neudrží zdání pořádku, pokud dojde k radikálnímu omezování elektrické energie a plynu. Lidé budou nuceni přežívat ze dne na den a předpokládám, že vlády budou mít poměrně brzo plné zuby. Začnou vystupovat aktivněji – už dnes se na Ukrajině bouří lidé vůči odvodům a nejen na východě, kde je vliv větší a kde se i Rusové bojí promluvit rusky, ale také v západní části je mnohem více Ukrajinců, kteří odvody odmítají. Zima tedy přinese obrovské problémy jak technické z hlediska válečného, tak z hlediska sociálního,“ popsal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

18:15 Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

Gesto slovenského studenta, který při převzetí ocenění odmítl podat ruku prezidentovi Peteru Pellegr…