Podle arabské zpravodajské televize Al-Džazíra podnikly Asadovy a ruské vzdušné síly masivní letecké údery na klíčové město Aleppo na severu Sýrie. Zdejší aktivisté napočítali, že leteckých úderů bylo v průběhu pouhých 48 hodin více než sto. Příslušníci dobrovolnických jednotek označovaných někdy za „bílé přilby“ uvedli, že na Aleppo dopadlo nejméně 700 bomb a zabito bylo nejméně sedmnáct lidí. Dalších více než sedm desítek obyvatel města bylo zraněno.
Bombardování je součástí společné syrsko-ruské operace, která se v posledních dnech a týdnech zaměřila vedle Aleppa také na města Homs, Daraja a předměstí Damašku. Jak uvádí internetový server The National, zejména Írán stupňuje svoji podporu Asadově vládě. Poprvé od začátku konfliktu před čtyřmi lety posílá do Damašku svoji armádu. Doposud v Sýrii operovali jen íránští poradci a několik tisíc příslušníků revolučních gard.
Írán podle The National rovněž pokračuje v náboru členů Hizballáhu a dalších dobrovolníků z Iráku, Afghánistánu a Pákistánu, které následně posílá na pomoc Asadově armádě. „K tomuto kroku vyzval dobrovolníky samotný nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Vedle toho jsou do Damašku dopravovány v nočních hodinách ve zvýšeném množství íránské letouny a další vojenská zařízení. Odhaduje se, že by Asadovu armádu mohlo posílit až 80 000 bojovníků.“
Írán podle The National usiluje o vojenské vyřešení konfliktu a hodlá za každou cenu udržet u moci Asadův režim. „Podle arabského deníku Asharq Al Awsar rozšiřují Íránci pole své působnosti po celé zemi. Jejich centrální velitelství se nachází v blízkosti mezinárodního letiště v Damašku. Jejich hlavním cílem je uspět v boji o strategicky důležité město Aleppo. Nikdo prozatím netuší, jaké důsledky toto obrovské hromadění vojenských prostředků bude mít pro další vývoj konfliktu.“
Jak ovšem uvádí kanadský think-tank Global Research, pokračování konfliktu vyhovuje také Turecku, které stojí společně se Saúdskou Arábií a dalšími státy Perského zálivu proti alianci Asadova režimu s Íránem a Ruskem. „Ankara usiluje o získání severní Sýrie a převzetí kontroly nad Aleppem. Pro prezidenta Erdogana by to znamenalo splnit si svůj sen o vzkříšení Osmanské říše,“ uvádí Global Research s tím, že Turecko od samého počátku občanské války v Sýrii podporuje teroristy z Islámského státu.
„Je více než zřejmé, že příměří v Sýrii rozhodně není v zájmu Turecka, jehož političtí vůdci se snaží svrhnout Asadův režim. Aktuálně se Ankara soustředí především na Aleppo, kam podle místních obyvatel dorazilo od dubna do poloviny května nejméně tisíc teroristů. Vedle toho byly do města dopraveny těžké zbraně, kulomety a střelivo. Turecké dělostřelectvo mezitím s větším úsilím ostřeluje syrské příhraniční regiony. Vše napovídá tomu, že se džihádisté připravují na rozsáhlou ofenzivu proti Aleppu.“
Podle Global Research je útok na Aleppo součástí hybridní války realizované Tureckem v Sýrii. „Zatímco se svět snaží dosáhnout mírové dohody, turečtí představitelé plánují rozsáhlou operaci, prostřednictvím které chtějí podpořit pozice teroristů a radikálních uskupení. Chtělo by se věřit, že jejich snaha nebude korunována úspěchem.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro