Kabinet také vyjádří obavy, že schválení novely by mohlo vést k návrhům na růst i jiných dávek nemocenského pojištění. O předloze TOP 09, za níž stojí místopředsedkyně strany Markéta Adamová, rozhodnou zákonodárci.
Vyšší mateřskou by měly podle novely zákona o nemocenském pojištění ženy s příjmy zhruba nad 28 000 korun měsíčně. Nynější výrazné krácení peněžitého příspěvku v těchto případech považují předkladatelé za nespravedlivé, omezení chtějí odstranit. Pro ženy na vyšších a dobře placených pozicích je to demotivační při zakládání rodiny, zdůvodnila návrh již dříve Adamová.
Kabinet upozorní na to, že změna by přinesla další dlouhodobou zátěž pro veřejné finance, což obecně není kvůli snaze o snižování schodků žádoucí. „Není zaručeno, že nepůjde o vyšší částku než deklarovaných 832 milionů korun ročně,“ stojí v předběžném stanovisku.
„Argument, že systém nemocenského pojištění je zhruba tři miliardy korun v přebytku, neznamená nutnost tento přebytek neefektivně utratit,“ píše se v materiálu pro ministry. V případě požadavků na zvýšení dalších nemocenských dávek, které by zřejmě schválení předlohy rozpoutalo, by mohly být souhrnné dodatečné výdaje více než trojnásobné, upozorní vláda.
Předloha TOP 09 taky nepředpokládá úpravu rodičovského příspěvku, jak ji kabinet připravuje, podotknou ministři. Pokud by obě novely platily současně, příspěvek by mohl podle materiálu pro vládu činit až 57 000 korun měsíčně. Protože jeho celková výše představuje 220 000 korun, doba pobírání rodičovského příspěvku by se mohla významně zkrátit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp