„Kořeny Respektu začaly růst už v červnu 1989, kdy vyšlo první číslo občasníku Sport. Ten neměl se zápasy a závody nic společného, šlo o ironický název. Redakce Sportu pak v listopadu založila Informační servis, který se následně přejmenoval na Respekt,“ poznamenal úvodem svého editorialu Tabery s tím, že červencové číslo Sportu reagovalo mimo jiné na různé protesty a na čerstvě vzniklou petici Několik vět.
„První redakční text začíná slovy: ‚Svět už je takový, že i v nejdemokratičtějších zemích se občas demonstruje. Není na tom nic divného ani patologického – parlament funguje jako prostředník mezi názory voličů a činy vlády, a nereaguje-li dostatečně rychle, lidé vyjdou do ulic.‘ Je zvláštní, že je třeba to připomínat i po třiceti letech,“ dodal.
Původní text ZDE.
Vzpomíná pak na petici Několik vět, v níž se mimo jiné psalo, že nemají být pronásledovány občanské iniciativy a nemá se bránit jejich vzniku. A v té souvislosti připomíná i slova ředitele Československého rozhlasu Karla Kvapila, jenž vyzýval ke skoncování s havlovskými tendencemi ve Svazu dramatických umělců.
„O co šlo autorům petice Několik vět? ‚O to jim jde – rozvalit a destabilizovat,‘ rozčiloval se Kvapil. Už jen ty motýle tam chyběly. Ušli jsme obrovský kus cesty, ale mentalita některých se nezměnila ani trochu,“ uzavřel Tabery.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef