Paroubek by generaci dnešních třicátníků poradil, aby s velkou obezřetností přistupovali k druhému pilíři důchodového systému. Je prý potřeba brát s rezervou hesla soukromých penzijních fondů. Ty prý viděly velkou sumu milionů korun, se kterou by mohly hospodařit po dlouhých dvacet let.
Pokud mě někdo zastaví na ulici, poradím mu dobré pojišťovací firmy
„Nikdo mi neřekl před devíti lety, kdy jsem o tom jako premiér spolurozhodoval, co bude po těch dvaceti letech, až se ten systém začne hroutit. Ten průběžný systém se nehroutí, jak se ukazuje. Já bych doporučoval dobrovolné připojištění. Tam je velký prostor a celá řada produktů od renomovaných firem,“ navrhl Paroubek. Kdyby se ho prý někdo na ulici zeptal, tak by mu poradil, u kterých firem má pojištění dvacet a více let.
Druhý pilíř bych nerušil. Prosadil bych do něj věci, které tam teď chybí
Paroubek zopakoval, že dlouhodobý systém je ufinancovatelný. Musí ale dojít na parametrické změny, které se odvíjí třeba od průměrné délky života. „Řešení Nečasovy vlády bylo zajímavé jen pro ty příjmově nejsilnější. Pro ty, kteří si mohli dovolit dát stranou dvě procenta svého platu. K tomu mohli dostávat tři procenta od státu. Oni by de facto ubírali těm, kteří by v tuhle chvíli šli do penze. A to není korektní,“ uvedl bývalý premiér.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe