„Jako vlastenci musíme říct dost této vládě a podpořit prezidenta Zemana jako jediného soudného politika v této republice,“ sdělil na úvod demonstrace na podporu prezidenta s názvem „Budoucnost máme ve svých rukou!“, která se konala na pražském Klárově, jeden z hlavních organizátorů Pavel Matějka. V tu chvíli stály na travnatém plácku před památníkem protinacistického odboje z dílny sochaře Vladimíra Preclíka zhruba dvě stovky lidí.
Vuvuzely versus televize
Mezi dvěma stánky s petičními archy stálo improvizované pódium. Tvořil ho látkou zakrytý přívěs na auto. „Je to s námi jako s fanoušky fotbalu. Když jdou někam Sparťani, Slávisti se na to vykašlou. Nicméně je čas zahodit dresy a společně tlačit na vládu a prolhaná média. Jsem proti tomu, aby zde Sobotka vítal sedm tisíc migrantů. Je mi líto, že se uzavřel do skleněné nádoby a nebere naše názory a situaci vážně,“ dodal Matějka. Nicméně hlavním řečníkem byl bývalý poslanec za Sdružení pro republiku – Republikánskou stranu Československa Miroslav Sládek, který se na všechny strany potutelně usmíval.
V počátku jeho promluvy se z davu ozvalo táhlé troubení několika vuvuzel a nepřestávalo. „Co to je za zmrdy,“ hnal se k místu hluku jeden z mladších demonstrantů. Nešlo ale o žádné narušitele. To jen jiní protestující naštvaně troubili na přítomný štáb České televize. Policie vše vyřešila, aniž došlo k potyčce. Štáb odešel a natáčel z dálky. „ČT, tu bandu parazitů, zrušit, koncesionářské poplatky taky a kanál prodat za pár miliard, s nimiž by byly podpořeny rodiny a matky s dětmi,“ podotkl Sládek.
Velikonoce jsou za dveřmi, a proto je podle Sládka nutné přejít od slov k činům a dnešní vládu, která říká něco jiného, než činí, odstranit. Také vládní garnituru přirovnal k hlídačům v Osvětimi, protože chce zavést registr zdravotní dokumentace a pak snad lidi i čipovat, což je prý v eletronické době stejné jako tetování čísel na zápěstí vězňů v nacistických lágrech.
Sládek versus vláda
„Politika sice není uměním možného, protože pořád se přizpůsobovat a být kompromisní stojí proti vývoji, ale situace je taková, jaká je. V současné době se tedy stavím vůči prezidentovi neutrálně a přešel jsem konflikty z minulosti, v nichž jsem byl vždy v právu.“ Lze říci, že Sládek vzal prezidenta na milost. „Nicméně nedávno byl v parlamentu, kde obhajoval mimo jiné přijetí zákona o referendu. V době, kdy jsme byli poslanci Federálního shromáždění, jsem chtěl referendum v závažných věcech, třeba v otázce rozdělení Československa, ale on chtěl pravý opak. Stál striktně proti referendu, což byl zárodek našich konfliktů," řekl Sládek ParlamentnímListům.cz.
A jak by odstranil dnešní vládu? „Znovu ožilo Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa, které navazuje na činnost od roku 1989, kdy bylo založeno. Jdeme do boje. Budeme vyzývat k občanské neposlušnosti a koneckonců bych se nebál slova revoluce. Když se někdo dostane k moci, tak vykládá, že ta jeho revoluce byla poslední a nejlepší. To ale neznamená, že se tím musíme řídit. Vždy jsem prosazoval, že je v naší zemi potřeba udělat revoluci každých dvacet let. Je třeba svrhnout současné vedení země. Vždyť to je banda neschopných lidí, podfukářů, podvodníků a zlodějů. Neměli by mít ani právo stát v čele malé drůbežárny, natož aby stáli v čele státu,“ řekl a dodal: „Bude to ale nejspíš jako při každé revoluci. Začnou okolní národy, protože Čecháčci byli vždycky poslední. Tady na Letné Němci nechávali trabanty, wartburgy a škodovky, na které čekali v pořadníku i třeba dvacet let, s klíčky v zapalování, a utíkali přeskočit zeď na německou ambasádu. Tehdy se ještě Čecháčci chodili na OV KSČ radit, co mají dělat. Spoléhám na to, že začnou okolní národy, semele se celá Evropa a přitom semeleme i současnou vládu.“
Matějka versus Sobotka
Z přívěsu se ještě epicky rozmáchl Josef Hörl, pak si mikrofon vzal zpět Matějka. Přečetl výpověď z pracovního poměru, kterou sepsal jako zástupce občanů českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Demonstrující mu ji chtěli donést přímo na Úřad vlády, ale následně si uvědomili, že v sobotu stejně nebude v práci, takže mu to pošlou. Matějka si ještě postěžoval, že jako invalidní důchodce bere kolem pěti a půl tisíce korun a každý přijatý migrant se má lépe. Podobné humanitární organizace jako Člověk v tísni se prý jen snaží stát vnitropoliticky rozložit.
Jediný transparent, který byl vedle několika českých vlajek vidět, hlásal: „Nejsem extremista, jsem extrémně naštvaná máma!“ Matějka pak ještě ukázal anglický vzkaz pro amerického velvyslance v Česku Andrewa Schapira: „Protektore Schapiro, jděte domů. Už tady dlouho nejste vítán.“ Nakonec se ještě vrátil Sládek a zopakoval to, co předtím sdělil ParlamentnímListům.cz. „Myslím si, že se k nám za chvíli přidají i cikáni. Představte si situaci, kdy je budou ve frontě na úřadu práce předbíhat přistěhovalci,“ dodal. Nevelký dav se postupně rozešel.
- Další reportáže ČTĚTE ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský