Hned v úvodu rozhovoru Mynář uznal, že se dosud nezabýval tak velkou agendou, jakou představuje práce kancléře prezidenta, takže nepochybuje o tom, že se v minulosti dopustil chyb. Ale to, jak byly závažné či kolik jich bylo, by měl zhodnotit pan prezident.
Pokud jde o mnohokrát probíranou kauzu Nikulin, podle Mynáře Hrad v této kauze nelobboval. Prezident se zajímal o osud tohoto údajného hackera, protože Nikulinova matka požádala prezidenta o pomoc. Podobných dopisů chodí na Hrad mnoho a prezidentovi podřízení se jimi zabývají. Kancelář prezidenta republiky si navíc nechala vypracovat posudek, zda ministr Pelikán pochybil, když vydal Nikulina do USA. Pod posudkem je podepsán český uznávaný právník Aleš Gerloch a ve shrnutí celého elaborátu je podle Mynáře řečeno, že ministr pochybil, když rozhodl o vydání Nikulina. Rozhodl totiž příliš brzy.
„Já mohu konstatovat, že v tom shrnutí mnohastránkového elaborátu se jasně hovoří o tom, že pan ministr pochybil, že porušil zákon, a těch pochybení je tam několik. Odborník říká: pan ministr v té době nemohl vydávat, protože neproběhly všechny právní záležitosti, neproběhly všechny možnosti odvolání ve věci kauzy Nikulin a pan ministr věděl o tom, že byla podána kasační stížnost, která má odkladný účinek, takže nemohl být vydán,“ prozradil Mynář. Hradu se to ale prý dále netýká. Je to věc pana ministra a právníka pana Nikulina. „Hrad v tomhletom nebude arbitrem,“ zdůraznil kancléř.
Moderátor Luboš Xaver Veselý poté změnil téma a zeptal se, kdy asi bylo na Hradě největší dusno, kdy se prezident Miloš Zeman nejvíc zlobil na své okolí. Mynář se zamyslel a konstatoval, že největší dusno asi panovalo v době, když prezidentskou standartu na Pražském hradě nahradily červené trenýrky. „Taková věc dělá dusno, protože věc, která vypadá jakoby recese, tak zjistíte, že spousta mechanismů, které byly zaběhlé, tak nefungujou, že spousta mechanismů na Pražském hradě bylo zastaralých a že je potřeba se vydat novou cestou a spoustu těch věcí radikálně změnit,“ podotkl Mynář.
Naproti tomu vyšetřování čínského poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-minga prý dusno nevyvolalo. „Tohle dusno vyvolala média a novináři,“ zdůraznil Mynář. Ve skutečnosti je to tak, že do společnosti CEFC vstoupila čínská státní společnost CITIC Group a ta má dál zájem rozvíjet česko-čínskou ekonomickou spolupráci.
Nedá se prý říci, že by bylo dusno kvůli tomu, že ještě nemáme vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny. Prezident stojí o to, abychom brzy měli stabilní vládu, aktivně se o tuto situaci zajímá, ale není prý na Miloši Zemanovi, aby vyjednával. To je v prvé řadě úkol premiéra v demisi Andreje Babiše.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp