Poslanec hnutí ANO Zdeněk Soukup ještě před úterní tiskovou konferencí prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka a šéfa protokolu Jindřicha Forejta oznámil na svém facebooku, že si počká právě na tuto tiskovku, přičemž je spíše rozhodnutý jít, neboť jako poslanec ještě výročí vzniku republiky nikdy nevynechal.
Na alternativní oslavy na Staroměstském náměstí, kde se má prezentovat uvažovaný prezidentský kandidát Michal Horáček, však prý nepůjde zcela určitě. „Nebudu dělat před světem tyjátr,“ vzkazuje. Celá akce je podle něj spíše spektakulárním startem volebního roku 2017. „STAN povzbuzený úspěchem z krajských voleb, účast notorického zájemce o prezidentský úřad Pitharta a ambiciózního prezidentského kandidáta Horáčka...,“ připomíná.
Mnohem více se mu zamlouvá návrh, se kterým přišla Miroslava Němcová z ODS a modifikoval jej Soukupův kolega Radek Vondráček. „Pozvat pana Bradyho v podvečer na slavnostní zasedání Sněmovny, tam mu poděkovat a ocenit jeho osobnost. Potom jít i na Hrad a tam oslavit 28. říjen důstojně v prostorách, kde se to stalo tradicí,“ doporučuje.
Jestliže bylo Jiřímu Bradymu vyznamenání přislíbeno, měl by jej podle Soukupa dostat. „To říkám i přesto, že jsem pana Bradyho před dvěma dny ještě neznal. Připouštím, že je to moje chyba,“ dodává.
Prezident by podle něj neměl mezi největšími legendami této země oceňovat i své fanoušky, bohužel se to však každý rok stává, a tak letos po Filipu Renčovi a Františku Ringo Čechovi dostane ocenění Daniel Hůlka. „Jejich přítomnost mně připadá mezi hrdiny bitvy o Anglii, mezi významnými vědci anebo lidmi, kteří se jinak zasloužili o stát, poněkud absurdní,“ myslí si. Připomíná však, že stejnému pokušení podléhali i oba Zemanovi předchůdci.
Další politici se ke své účasti na Hradě vyjádřili v anketě Lidových novin. Nejjednodušeji to vyřešil ministr financí Andrej Babiš: „Tak jako každý rok budu s dětmi mimo Českou republiku, mají v tomto týdnu prázdniny,“ sdělil novinářům.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na Hrad půjde, z úcty k tradici. „Vždy se účastním těchto výročí, protože je tam vždy vyznamenána řada lidí, kteří si to zaslouží, a považoval bych za špatné svou nepřítomností jejich činy takto zpochybňovat,“ dodává. Státní svátek by podle něj měl být obdobím jednoty a smíru.
Podobně se rozhodla i jeho kolegyně Michaela Marksová Tominová. Ministryně práce a sociálních věcí si ale neodpustila poznámku, že letos „velmi váhala“. Půjde i samotný premiér Bohuslav Sobotka, podle kterého by státní svátky měly občany spojovat. Jediným členem vlády za ČSSD, který letos bude „Hrad“ bojkotovat, tak nejspíš bude ministr bez portfeje Jiří Dienstbier. „Svátek oslavím jinak. Vede mě k tomu nemravnost jednání prezidenta a jeho spolupracovníků,“ sdělil Lidovým novinám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav