Sám Šťovíček deníku potvrdil, že když jeho služeb nechce využívat stát, tak je může nabídnout i restituentům.
List cituje personalistu Jana Bubeníka, podle kterého je problém, že stát nemá koncepci, kdo a proč by měl být ve vysokých úřednických funkcích, a že nemá ani koncepci toho, jak ošetřit případné zneužívání privilegovaných informací.
Deník poukazuje na to, že na pozemkovém úřadu leží několik náročných případů, ve kterých jde o miliardové majetky. „Loni v prosinci zastavil úřad restituční řízení u jedenácti řádů a jednoho biskupství. Podle tehdejšího Šťovíčkova vyjádření totiž není zřejmé, zda nepřišly o majetek už na základě Benešových dekretů. A pokud stát zabavil majetek ještě před 25. únorem 1948, nemusí ho církvím vracet,“ píše list.
Podle něj je mezi 150 pozastavenými žádostmi nárok německých rytířů na hrad Bouzov nebo žádost maltézských rytířů o pozemky v okolí Březiněvsi u Prahy, přes které má v budoucnu vést pražský obchvat.
Pokud se podle listu u soudu ukáže, že úředníci blokovali majetek neoprávněně, budou církevní řády po státu požadovat náhradu škody. „Odvolání ředitele navíc přichází v momentě, kdy se vládní ČSSD a ANO pokoušejí u církví vyjednat třináctimiliardové snížení částky, kterou jim stát má dle platného zákona poskytnout,“ upozorňuje list.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam