Českou levici vedl europoslanec za KSČM Jaromír Kohlíček, který se se svými kolegy akce zúčastnil již po osmé. „Před těmi léty kolegové z Německa přijeli k nám, aby nás podpořili v případu Brdy, jeli jsme demonstrační jízdu na kole napříč Brdy z Plzně do Rožmitálu.Vybírali jsme, kde by to mohlo být. Dohodli jsme se na Ansbachu, organizátoři už vědí, že přijeli Češi a znají ty jednotlivé osoby. Pro mne je to již naprosto jasný začátek velikonočních svátků,“ řekl pro ParlamentníListy.cz komunistický europoslanec.
Vrtulníky na Rusko?
Začátek protestů spočíval v malé manifestaci před vjezdem do základny. Té se zúčastnilo několik desítek lidí – německých komunistů (DKP), strany Linke, motorkářů a českých komunistů s rudými vlajkami s třešněmi a státními vlajkami ČR. Jednotliví řečníci odsuzovali americké vojenské angažmá na Blízkém východě a připomněli historii základny. „Kattrbach bylo vždy místo, kde se připravovala válka. Nejdříve se tu cvičila legie Kondor, která pomáhala Frankovi v boji proti republikánům ve Španělsku, v současné době se tu cvičí piloti bojových vrtulníků pro Afghánistán. Doufám, že budeme tak úspěšní, když jsme společně demonstrovali v Brdech proti americké radarové základně, která nakonec nebyla realizována,“ uvedl zástupce strany Linke, Gustl Ballin. Jeden z hlavních organizátorů protestu, třicetiletý Boris-André Meyer připomněl problémy se základnou, jako je znečištění životního prostředí a především spodních vod a hluk. I když se počet vrtulníků snížil pod stovku, problémy přetrvávají. Navíc podle něj prostor základny by mohl sloužit městu jako průmyslová zóna.
„Omezení letů je způsobeno přesunutím vrtulníků do nových destinací, jako je Bulharsko, Rumunsko nebo pobaltské státy,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Kohlíček. „Takže tady v Katterbachu budou stále stejné exhalace, stejné problémy s hlukem. Dříve se hovořilo o redukci základny, Tehdy tu byly instalovány rakety krátkého doletu, a jejich omezení byl důsledek ujednání mezi USA a SSSR. V současné době se několik základen v Německu zmenšuje. Němci jsou za to rádi, protože jde o průmyslovou zónu na jedné straně, na druhé straně je to nový park. Například se tu chovají koně Převalského, takže se zvažuje o jejich introdukci do mongolské přírody, tak jak to děláme my.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala