45. prezident USA Donald Trump pronesl v Saúdské Arábii projev, v němž vychválil saúdskou královskou rodinu a její úžasné království, které celá desetiletí buduje pevné vazby s USA. Prohlásil také, že boj proti terorismu není bojem proti islámu. Z Trumpova pohledu jde o boj dobra se zlem, do něhož se na straně dobra musejí zapojit i muslimské země, protože teroristé sice tvrdí, že páchají svá zvěrstva ve jménu islámu, ale jejich činy jsou ve skutečnosti v rozporu s touto vírou.
„Jistě, chvála Saúdů je z Trumpova pohledu podle všeho upřímná adekvátně tomu, co všechno může z Rijádu získat. A Saúdové, kteří v amerických prezidentských volbách horečně financovali ‚jistotu‘ v osobě Hillary Clintonové, po Trumpově vítězství otočili jako na obrtlíku a až hujerovským způsobem se mu snaží splnit vše, co mu na očích vidí. Nejenže mu na jeho projekty vytváření nových pracovních míst a obnovy infrastruktury slíbili 40 miliard dolarů, ale během deseti let – v rámci největšího zbrojního obchodu v amerických dějinách – nakoupí od amerických zbrojovek zbraně celkem za 350 miliard a další hodokvas americkému vojenskoprůmyslovému komplexu slibuje i vize pětapadesátičlenného ‚sunnitského NATO‘, které by do příštího roku mělo na boj proti teroristickým organizacím (především) v Sýrii a Iráku shromáždit přes 30 tisíc ‚rezervních vojáků‘. S tímto tempem nelze vyloučit, že do konce Trumpova funkčního období bude beztak už finančně kulhající a pokračující agresí proti Jemenu vyčerpávaná Saúdská Arábie, která si – tedy svým občanům – neustále utahuje ‚opasky‘, rovnou v bankrotu…,“ píše Spencerová v textu pro Literárky.cz.
Trump potěšil saúdskou královskou rodinu a další hosty tím, že se zostra pustil do Íránu. Tuto zemi označil za destabilizační prvek v regionu, Saúdové jistě rádi slyšeli kritiku země, kde tvoří většinu šíitští vyznavači islámu, zatímco v Saúdské Arábii dominují sunnité. Trump tak Saúdům říkal to, co chtěli slyšet, protože se s oponenty ve víře nemají rádi ani za mák. Trumpovi se za vstřícná slova odměnili nejvyšším civilním saúdským vyznamenáním.
Trump se ovšem zapomněl zmínit, že íránské prezidentské volby zrovna vyhrál reformní prezident Hasan Róhání, který deklaruje ochotu spolupracovat se Západem. Vstřícně se staví i k Rusku a je to jen pár dní, co Trump jednal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a během této schůzky volal po užší spolupráci USA a Ruska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp