Ruské ozbrojené síly pokračují v cílených úderech na klíčovou infrastrukturu Ukrajiny. Podle informací amerického National Public Radio Rusové tuto středu odpálili 70 raket v dalším masivním útoku na elektrické sítě a další důležitá zařízení, která uvrhla velkou část země do blackoutu. Mezi zasaženými městy byl Lvov, Oděsa i hlavní metropole Kyjev.
Účinky vzdušných úderů jsou podle lokálních zdrojů poměrně značné a drtivé. „Energetici, pracovníci komunálních služeb a záchranáři pracují 24 hodin denně,“ napsal ve čtvrtek na sociální síti Telegram Kyrylo Tymošenko z kanceláře ukrajinského prezidenta. Obyvatelé Kyjeva a přilehlých oblastí se podle informací tamních úřadů na čas octli bez vody a bez proudu. „Samozřejmě, v Kyjevě jsou problémy nejen s elektřinou, ale i s teplem, vodou a mobilními sítěmi. To nám znepříjemňuje život. Zvýšila se vnitřní i vnější migrace,“ řekla Lidovým novinám ukrajinská politoložka Olesja Jachnová. Problémy s výpadky elektřiny a vody hlásí také Cherson, který nedávno získala zpět pod svou kontrolu ukrajinská armáda po taktickém stažení ruských vojsk.
Média píšou o tom, že pod masivní palbou ruských raket začíná docházet k rozkolu uvnitř ukrajinských mocenských struktur. Prezident Volodymyr Zelenskyj se totiž v televizním projevu pustil do starosty Kyjeva Vitalije Klička za to, že prý neodvedl dobrou práci při stavbě krizových center na pomoc lidem postiženým výpadky proudu a tepla. Podle izraelského deníku The Jerusalem Post se jedná o nezvyklou věc, neboť ukrajinské vedení dosud působilo jednotně, což prý svědčí o narůstajícím stresu a panice v Kyjevě.
V reakci na nedávno podniknutou operaci ruských vojsk zopakovali představitelé kyjevské vlády žádosti o další vojenskou podporu ze Západu. „Ukrajina nemá dostatečnou palebnou sílu, aby byla plně chráněna z oblohy. Proto žádáme celý svět, aby Ukrajině pomohl jakýmikoliv prostředky,“ řekl mluvčí ukrajinských vzdušných sil plukovník Jurij Ihnat.
Experti jsou však skeptičtí. Podle analytičky Kelly Griecové z amerického think-tanku Stimson Center na světě neexistuje protivzdušná obrana, která by byla schopna ubránit ukrajinskou infrastrukturu před ruskými údery. Rusové totiž prý používají různé typy zbraní, z nichž každá vyžaduje zcela odlišný způsob obrany. Mezi nimi například vysoce účinné íránské drony. „Drony mohou v letu manévrovat, čímž se liší od raket, a pak se rozhodnout střemhlavě bombardovat a při dopadu explodovat,“ vysvětluje Griecová. „Nemyslím si, že na světě existuje dostatek systémů protivzdušné obrany, aby bylo možné vytvořit takovou neprostupnou bariéru, jakou bychom si přáli, aby byla možná právě teď,“ myslí si analytička.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: AKS
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.