Protesty, které provázely pietní akce k padesátému výročí srpnových událostí roku 1968, například před budovou Českého rozhlasu, považuje za demokratické právo. „Je zásadní demokratické právo, že můžeme v zemi protestovat proti vládě. Protesty a demonstrace nejsou zločin, ale zásadní demokratické právo, můžeme s nimi souhlasit, či nesouhlasit, to je jiná otázka, ale máme právo demonstrovat,“ uvedl Schwarzenberg k vyjádření protestů lidí směrem k premiérovi Andreji Babišovi.
Na výrok prezidenta Miloše Zemana, že se „v Afghánistánu bojuje i za Prahu a odejít by dokázal jen srab“, reagoval slovy: „Výjimečně s prezidentem souhlasím.“
Zoufalí lidé konají, čeho jsou schopní
Mezi poslední události patří i smrt amerického senátora Johna McCaina, která vyvolala diskusi, zda má být oslavován jako hrdina, nebo nikoliv – především k jeho podoře zásahů Spojených států v zahraničí. „Hrdina byl bezpochyby. Titul hrdiny si zajisté zaslouží. Můžeme diskutovat o jeho politice v tom či onom bodu, a statečný hrdina byl zajisté,“ řekl Schwarzenberg. Komentoval rovněž migrační krizi a přelézání plotu ve španělské enklávě Ceuta. „Ti lidé chtějí něčeho dosáhnout a jsou zoufalí, takže budou konat to, čeho jsou schopní. Tudíž se budou snažit se k nám dostat,“ řekl redakci a pokračoval:
„Když je někdo z úplně chudé země, kde není možné získat zaměstnání, bez zaměstnání nemůžete uživit rodinu, je těžké ho nazývat ekonomickým migrantem. Navíc na mnoha místech Turci, Kurdové a další prostě přijdou a vezmou vám domov,“ popsal exministr zahraničních věcí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová