Titanic! To neříkejte! Rada ČT jednala i o milionové odměně ředitele Dvořáka, Šarapatka řádil. Zaznamenali jsme to pro vás celé

24.06.2020 18:54 | Zprávy

RADA ČT Na tradiční bonus ve výši téměř dvou a půl milionu korun tentokrát generální ředitel České televize Petr Dvořák nedosáhl. I tak byla těsná většina Rady ČT dost štědrá, když mu za minulý rok k základnímu platu přiklepla ještě 1,6 milionu korun navrch. Přitom bylo ve hře, že šéf Kavčích hor odejde úplně s prázdnou, ale pro návrh přiznat mu nulu hlasovali jen čtyři z patnácti radních. Při schvalování výroční zprávy ČT za rok 2019 se rozhořel spor o to, zda se má uvádět, že veřejnoprávní televize hospodařila s deficitem, ale i zda zvýšit koncesionářské poplatky. Zazněl názor, že ano, ale až se ucpou díry v Titaniku.

Titanic! To neříkejte! Rada ČT jednala i o milionové odměně ředitele Dvořáka, Šarapatka řádil. Zaznamenali jsme to pro vás celé
Foto: Facebook.com
Popisek: Zdeněk Šarapatka s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem

Generálnímu řediteli České televize Petru Dvořákovi nepřiskáčou na účet téměř dva a půl milionu korun, jak byl každoročně zvyklý, ale jeho bonus za rok 2019 dosáhne výše 1,6 milionu korun. Rozhodlo o tom jednání Rady ČT, které pro šéfa Kavčích hor nebylo takovou procházkou růžovým sadem jako v minulých letech, kdy mu až na nepatrné výjimky zcela loajální radní odkývali maximum. Nové složení kontrolního orgánu veřejnoprávní televize tak dává naději, že se dočkáme skutečně zprostředkování kontroly veřejnosti nad Českou televizí, a nikoli utužování přátelských vztahů s jejím vedením. O tom, že se bude Petr Dvořák těšit z této sumy, rozhodla těsná většina 8 z 15 radních. Jde o Jaroslava Dědiče, Martina Doktora, Maxe Kašparů, René Kühna, Tomáše Samka, Zdeňka Šarapatku, Jiřího Šlégra a Daniela Váňu.

Ve hře byl i druhý návrh, který předložila ekonomka Hana Lipovská. Podle něj by generální ředitel Petr Dvořák nedostal za loňský rok žádný bonus. Pro ten kromě předkladatelky hlasovali ještě Pavel Matocha, Luboš Xaver Veselý a Roman Bradáč. Tři radní – Jiří Kratochvíl, Vladimír Karmazín a Pavel Kysilka – se hlasování zdrželi. Přiznaná suma 1,6 milionu korun je nad rámec základního platu, který u generálního ředitele České televize činí 242 tisíc korun měsíčně, tedy zhruba 2,9 milionu korun ročně. Celkový roční příjem Petra Dvořáka dosáhne tedy 4,5 milionu korun, nikoli 5,3 milionu, jak tomu bylo v předchozích letech. Navíc mu tentokrát roční bonus přihrál jeden jediný hlas navíc oproti těm, kteří s touto jeho výší nesouhlasili.

Nekopeme za generálního ředitele, ale za veřejnost

Před tímto rozhodnutím se rozproudila debata, do níž vstoupil i generální ředitel Petr Dvořák. Ze židle ho nadzdvihl právě návrh Hany Lipovské, aby odešel s prázdnou. Aniž bral ohled na to, že jednání rady řídí a slovo uděluje Jaroslav Dědič, přerušil řeč Hany Lipovské se slovy, že na to musí reagovat. „Stále ještě žijeme v právním státě a v něm platí smlouvy a pravidla. Moje pracovní smlouva má kritéria, o kterých můžeme diskutovat, jestli jsou dobrá, špatná, pevná nebo vágní. Na jejich základě by však měla rada vyhodnotit, zda televize fungovala, nebo ne. Podle mě fungovala velice dobře, a to nejen z hlediska programu, přičemž byla nejsledovanější televizí na trhu, ale také z hlediska kvalitativních parametrů. Také z hlediska hospodaření se nám dařilo daleko lépe,“ bušil se v prsa šéf ČT.

Z přerušeného vystoupení Hany Lipovské plynulo, že základní plat je dostatečným oceněním generálního ředitele za odvedenou práci, a proto nepřiznání bonusu nepovažuje za žádnou jeho újmu. „Nejde o vyhození, od toho je odvolání generálního ředitele, ale o tom se tu nemluví. Rada ČT je orgán, kterým se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu České televize. My tu v ní nekopeme za pana generálního ředitele, ale za veřejnost,“ zdůvodnila Hana Lipovská svůj návrh. Přidal se k ní i radní Pavel Matocha, jenž upozornil, že na pracovních jednáních žádný z členů Rady ČT nenavrhoval pro Petra Dvořáka bonus ve výši 100 procent, což chápe tak, že práce generálního ředitele nebyla podle úsudku radních tak dobrá jako v minulých letech.

Koncesionářský příspěvek zvýšit, až se ucpou díry v Titaniku

Upozornil rovněž na to, že se společnost nachází v bezprecedentním hospodářském poklesu, kdy firmy napříč ekonomikami radikálně šetří, škrtají bonusy i prémie, snižují se základní mzdy zaměstnancům. „Za této situace je správné, aby Rada ČT řekla, že bonus generálnímu řediteli z těchto důvodů za rok 2019 nebude přiznán,“ vysvětlil Pavel Matocha. Konkurenční návrh, který byl nakonec přijat, předložil René Kühn. Připomněl, že ročním bonusem pro generálního ředitele se radní zabývali na dvou předchozích pracovních jednáních. „V té diskusi padala pestrá a široká škála různých návrhů a percentilů. Ve finále se rada dohodla na nějakém konsenzu, jehož vyústěním je můj návrh usnesení. Tím je bonus pro generálního ředitele ve výši dvou třetin odměny, 66 procent,“ konstatoval René Kühn.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

18:18 Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

Ekonomka Markéta Šichtařová začala své pravidelné ekonomické zpravodajství velmi zostra. „Dneska se …