Tluchoř a spol. nechtějí prozradit, kolik žádají po státu jako odškodnění za vazbu

21.01.2014 14:58 | Zprávy

Tři bývalí poslanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa, jejichž stíhání v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové bylo zastaveno po zásahu Nejvyššího soudu, podali minulý týden žádost o odškodnění. ČTK to řekl mluvčí Ministerstva spravedlnosti Robert Schuster. Jakou částku za své stíhání či vazbu požadují, však odmítl sdělit. Podle informací ČTK jde o milionové částky u každého z nich. Na vyřízení nároku na náhradu škody má úřad šest měsíců.

Tluchoř a spol. nechtějí prozradit, kolik žádají po státu jako odškodnění za vazbu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rebelové ODS v čele s poslancem Tluchořem

"Můžeme potvrdit, že Ministerstvo spravedlnosti ČR obdrželo v minulém týdnu žádosti o odškodnění od pánů Ivana Fuksy (žádost napadla 17. 1.), Marka Šnajdra (žádost napadla 16. 1.) a Petra Tluchoře (žádost napadla 16. 1.). S dotazy na obsah žádostí se, prosím, obracejte na samotné žadatele, případně na jejich právní zástupce," uvedl Schuster.

Nejvyšší soud poukázal na poslaneckou imunitu

Kolik exposlanci žádají, ale nechtěl prozradit ani advokát Fuksy Tomáš Gřivna. "Klienti si to chtějí ohlásit i odůvodnit sami," řekl ČTK. Podle něho tak hodlají učinit tento týden, možná i dnes. Šnajdr, Fuksa ani Tluchoř telefon nezvedají, na SMS zatím nezareagovali. Podle státního zastupitelství tři tehdejší poslanci přijali úplatek v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů. "Trafiky" ve státních společnostech jim údajně nabízel tehdejší předseda vlády Petr Nečas (ODS).

Nejvyšší soud ale později rozhodl, že jsou chráněni poslaneckou imunitou až do chvíle, než se vzdali mandátu, tudíž je jejich stíhání prakticky vyloučené. U Nečase ale naopak řekl, že z pravomoci policie a žalobců vyňat není, jeho stíhání tak možné je. Zatím však někdejší premiér obviněn nebyl. Trojice exposlanců strávila od půlky loňského června ve vazbě více než měsíc, propuštěna byla po zásahu Nejvyššího soudu. Stíhána byla zhruba o dva týdny déle.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V současné době jsou v případu obviněni pouze bývalá šéfka vládního kabinetu Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

V další větvi případu jsou pak spolu s Nagyovou kvůli údajnému sledování Nečasovy někdejší ženy Radky stíhání bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpovo Grónsko. Žádná legrace, velká globální hra

11:13 Trumpovo Grónsko. Žádná legrace, velká globální hra

Potřebujeme Grónsko, Dánové. V Česku zatím vzbuzují Trumpova slova pobavení a potvrzení, jaký je nas…