„To, že se toho chytila média, mne nepřekvapuje, ty titulky jsou patřičně ‚čtivé‘, překvapuje mne mediální aktivita syna. Po úmrtí maminky je to poněkud zvláštní reakce,“ komentuje Jana Zwyrtek Hamplová příběh Hany Horké, folkové zpěvačky skupiny Asonance. Zemřela s covidem, odmítala se očkovat a těšila se na prodělání nemoci. Syn se ostře vymezil proti všem, které považuje za zdroj odporu vůči očkování.
Hamplová jako člověk, který se tématem zabývá od počátku, má jen několik poznámek. „Smrt každého je velmi smutná, ať je to z jakéhokoli důvodu – rakoviny, infarktu, HIV, nelze démonizovat jednu diagnózu, máme tu více nebezpečné nemoci … Tedy ty poznámky: covid dostávají běžně i očkovaní, tedy fakt, že paní Horká onemocněla, nemá s očkováním co dělat,“ říká a podotýká: „Neměla ani těžký průběh, protože, jak jsem četla, chystala se na procházku, a zemřela náhle během deseti minut. Pokud jsou zveřejněné informace správné, zemřela na embolii.“
K smutnému případu ještě doplňuje: „Nevím, jak byla včas vyšetřena, jak byla včas léčena, zda dostala včas správné léky, protože tento jev bývá častý a lze mu předejít např. heparinem, znám to, měla jsem muže těžkého kardiaka a toto byla jedna z věcí, kterou mu tzv. hlídali. Má se to hlídat i při covidu. Paní Horká tedy neonemocněla proto, že není očkovaná, ale hlavně proto, že se nakazit chtěla, aby nebyla občankou druhé kategorie. I k tomu diskriminace zdravých lidí vede. I kdyby očkovaná byla, onemocnět mohla a na embolii zemřít úplně stejně. Správná otázka zní, zda a jak se léčila, protože nemoc u ní měla, jak jsem četla, běžný průběh. Léčba se tu však od počátku zanedbává a tvrdí se, že vše vyřeší očkování. Což je lež.“
Testování dvakrát týdně. Nesmyslné
Hamplová se vyjádřila i k novým opatřením tohoto týdne. Všichni zaměstnanci včetně živnostníků a jednatelů firem se musejí od pondělí dvakrát týdně testovat antigenními samotestovacími sadami na covid-19. Platí to i pro očkované a lidi po prodělání nemoci.
„Zcela nesmyslné. Nařízení se nebude hromadně dodržovat. Víte, zákony se většinově respektují tehdy, mají-li logiku, pokud se zákonem nařizují nesmysly, lidé je nepřijmou a ignorují. V této fázi se už nacházíme,“ varuje Hamplová.
Pracovníka, který se odmítne testovat, musí zaměstnavatel nahlásit příslušné hygienické stanici. Zaměstnanec navíc bude muset nosit po celou pracovní dobu respirátor, od ostatních dodržovat odstup 1,5 metru a stravovat se na odděleném místě. Zaznívají varování, že pokud se zaměstnanci spoléhali na rady v internetových diskusích, nakonec přišli o práci. Firmám hrozí pokuty.
I tento postup považuje zkušená advokátka za nesmyslný. „Až tragikomický, prokazující, že nikdo neví, jak to ve skutečných provozech chodí, a to nemluvím o malých firmách,“ říká. „To, že se přikazuje zaměstnavatelům udávat své zaměstnance a protiústavně je segregovat jako ‚prašivé‘ v jídelnách, o směšných odstupech 1,5 metru nemluvě, to už snad ani nelze komentovat,“ dodává.
Domnívá se, že někdo má zájem vzbudit zdání, že se proti viru něco dělá, i kdyby to bylo absurdní. „Nebo chce najít odbyt pro testy, těžko říct. Měli bychom se už dávno soustředit na včasnou a efektivní léčbu nemocných a ostatní nechat žít, protože toto už život přestává být. Slyšíte to všude,“ komentuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Daniela Černá