Odborník na krizovou komunikaci Jan Jetmar se zamyslel nad tím, co nám přineslo členství v EU za 17 let, jež uplynuly od okamžiku našeho vstupu.
„Především nás vzala mezi sebe, nejvyspělejší ekonomiky světa. Investovala u nás, otevřela nám své trhy, umožnila nám cestovat do svých zemí volně a bez bariér. Dala práci stovkám tisíc Čechů ve svých zemích. Umožnila studovat desítkám tisíc studentů na nejlepších univerzitách světa. Otevřela nám přístup k technologiím, informacím a rozvinutým službám,“ jal se Jetmar na facebooku vypočítávat bonusy členství České republiky v EU
Za výhodu považuje i to, že Česko musí dodržovat přísná ekologická a hygienická pravidla, která se vztahují na všechny členské státy EU.
„Zpevnila naše normy tak, že jsme například přestali komunisticky říkat smetanovému sýru máslo a kyselině mravenčí v lihu z chemičky rum,“dal příklad.
Zdůraznil, že vždy, když to Češi, Moravané a Slezané potřebovali, EU se za ně postavila. Pomohla nám, řešit i koronavirovou krizi.
„Nakupovala naše cenné papíry, aby dala naší centrální bance likviditu a státní dluhopisy, abychom mohli roky žít na dluh. Přenesla k nám vesmírný program Galileo a vzala nás do Evropské jižní observatoře,“ pokračoval Jetmar.
Jako členský stát EU se podílíme na rozhodování o směřování celého společenství a jako středně velká země máme tak vliv i na dění v Německu či ve Francii.
„Dala nám mír, jistotu, oporu a solidaritu. Dala nám 700 miliard korun čistého, abychom si žili lépe, opravili požární zbrojnice, zateplili a vybavili školy, postavili obecní čističky, kanalizace, vodovody, plynové přípojky. Opravila naše silnice, zaplatila rekonstrukci D1 a vlastně u nás staví všechny dálnice i železnice. Díky ní budujeme obnovitelné zdroje a novou infrastrukturu. Podporuje zemědělce, převážně malé farmy. Vyměňuje okna, zatepluje budovy, dává kotlíkové dotace, opravuje památky. Podporuje naši kulturu a naše zvyky,“ rozváděl dál svou úvahu Jetmar.
Dalo by se toho podle něj napsat ještě hodně, ale podstatné je, že členství v EU je pro české občany výhodné, a pokud někdo tvrdí opak, tak podle Jetmara neříká pravdu.
„Bez ní bychom byli další Ukrajinou nebo Běloruskem, nedej bože Ruskem, protože tyto země začínaly na stejné startovní čáře, akorát kráčely opačným směrem než my. Na východ. Na východě na nás nic dobrého nikdy nečekalo a nečeká doposud. Važme si toho, co pro nás EU dělá, pěkně poděkujme, protože nic z toho dělat nemusela a přestaňme se chovat jako rozmazlení drzí fakani,“ uzavřel Jetmar.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp