To nejsou konspirace, na to jsou vážné studie. Svět je třicet vteřin před konfliktem, varuje profesor Staněk, poradce premiérů

06.10.2020 16:20 | Zprávy

Hostem pořadu Kupředu do minulosti byl profesor ekonom Peter Staněk. V rozhovoru promluvil i o tom, co se to děje v USA a vlastně v celém západním světě. Hrozí konflikt globálních rozměrů. A kdo nám bude vládnout až bude dobojováno? Biliony dolarů zde vydělává organizovaný zločin, superbohatí a tajné služby. Je to opravdu konspirace?

To nejsou konspirace, na to jsou vážné studie. Svět je třicet vteřin před konfliktem, varuje profesor Staněk, poradce premiérů
Foto: youtube.com
Popisek: Profesor Peter Staněk

Moderátorka se ho nejdříve ptala na Ameriku, rabování v ulicích a hnutí Black Lives Matter. Profesor Staněk k tomu řekl: „Obrovské pnutí, které souvisí s tím, jak se polarizuje společnost a jak se rozplynul americký sen. To, že díky slibu obnovy amerického snu pro bílou populaci Trump vyhrál volby a že obrovská chudoba způsobuje obrovské agresivní pnutí. A toto pnutí se jednoho dne vybouří. Někdy může být startérem koronakrize, někdy vražda černošského obyvatele nebo cokoliv jiného, ale dojde k tomuto startu.“

Pak ještě přidal pár zajímavých čísel: „A musíme si otevřeně říct, že polarizace ve Spojených státech je obrovská, nikdy tak výrazná nebyla. Ještě za Clintona nebo Bushe sledovali kolik je bezdomovců, a skončilo to na cifře 18 milionů. A pak zrušili sledování. Dneska se odhaduje, že je to kolem 40 milionů – v nejbohatší zemi světa. Země, která je na technologické špičce, a má 40 milionů bezdomovců? Nezdá se vám to absurdním jevem?“

Příčiny střetů v USA jsou dle Staňka dvojí: „Kombinace rasy a chudoby, protože když vezmete úmrtnost a smrtnost například v New Yorku, tak je dána především tím, že největším rizikem není věk nad 65 let, jak to řekl profesor Fauci, ale problém obezity, nadváhy, žloutenky a cukrovky. To jsou všechno nemoci typické pro chudé afroamerické obyvatelstvo.“

Podle Staňka je také celý svět, obrazně řečeno, třicet vteřin před velkým konfliktem. Redaktorka mu namítla, že přece ve světě už probíhá několik vojenských konfliktů.  „Jde o globální konflikt, nemluvíme o lokálních. To, co jste popsala, jsou lokální konflikty, například teď anexe osad na Západním břehu Jordánu může přerůst v lokální konflikt. Nebo lokální konflikt mezi Čínou a Indií nebo Čínou a Tchaj-wanem, konflikt Číny, Indonésie a Vietnamu o ložiska plynu v Jihočínském moři. Ale my mluvíme o globálním konfliktu, který je planetární, a má planetární rozměr.“ Myslí si Staněk.

Co si profesor myslí o stále větším přepisování historie, bourání a ničení soch. „Krásná odpověď je z historie. Když národ nezná svou vlastní historii, bude neomylně opakovat své chyby, a bude nepoučitelný. Možná je to proto, abychom se nevraceli k historii jako zdroji poučení z krizového vývoje, ale abychom se na ni dívali pouze jako na sled nějakých událostí, bitev, panovníků a podobně, a nechápali smysl dějin a historie.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …