To největší nebezpečí pro Evropu? Islám to prý není

08.02.2016 14:23 | Zprávy

Největším nebezpečím dneška je PEKO. Zkratka, se kterou na webu Project Syndicate přišel někdejší vicepremiér a ministr financí Polska Jacek Rostowski, je složena ze jmen největších současných populistických politiků, kteří podle něj ohrožují směřování západního světa. PEKO tedy znamená Putin, Erdogan, Kaczyński a Orbán.

To největší nebezpečí pro Evropu? Islám to prý není
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

Po pádu komunismu se objevila další hrozba západnímu světu a tou byl ekonomický spolek BRICS. Tedy spojení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Dnes se však pouze Indie těší stabilní, rostoucí ekonomice, dá se tak říct, že v tomto směru západ ohrožen není.

Objevila se však jiná hrozba, ne ekonomická, nýbrž politická a tou je vzestup populistických politiků, jejichž cílem není prosperita jejich země a národa, ale snaha za každou cenu se udržet u moci. A jsou schopni kvůli tomu rozeštvávat vlastní občany, pletichařit, šířit lži a dokonce i porušovat zákony vlastní, ba i mezinárodní.

PEKO, jak tyto politiky jednoduše nazývá Rostowski, vzniklo z prvních písmen jmen čtyř politiků, která jsou podle bývalého polského ministra financí těmi nejlepšími příklady takovýchto populistů. Ruský prezident Vladimir Putin, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, předseda polské strany Právo a spravedlnost Jaroslav Kaczyński a maďarský premiér Viktor Orbán.

„PEKO nevnímají politiku jako řízení emocí společnosti za účelem dosažení obecných politických cílů: rychlejší ekonomický růst, rovnoměrnější rozdělení bohatství, či větší národní bezpečnost, moc a prestiž,“ tvrdí Rostowski. Naopak se snaží takřka jakýmkoliv způsobem zůstat u moci a ještě si přilepšit.

Přirovnává je k zakladateli Sovětského svazu, Vladimíru Iljiči Leninovi, který také upřednostňoval politiku před ekonomikou. „Politika není prostředkem k dosažení cíle, je to vzduch, který dýchají, a jejich zásady jsou jen nástrojem v nekonečné snaze přežít.“

Celý text zde

Rozdíl mezi těmito populisty a diktátory ze 30. let dvacátého století však spočívá v tom, že současní populisté musí počítat se svými voliči. A tuto situaci řeší tím, že polarizují společnost na dva znepřátelené tábory a poté ten spřízněný mobilizují k akci. K tomu jim dopomáhají moderní média, jež: „zatímco se snaží urvat si svůj podíl publika, tak zjednodušují a zveličují problémy.“ Čím extrémnější postoj, tím rychleji se dostane do oběhu. A tak získávají populisti další voliče.

Jedním takovým příkladem je Putinovo Rusko, kde za posledních několik let došlo k velkému poklesu mezd a míra chudoby se zvedla téměř dvojnásobně, přesto si Putin stále drží oblíbenost nad 80 %.

U populistů je však hlavní problém v tom, že svoji konfrontační politiku a snahu polarizovat společnost přesouvají i do zahraničně politické agendy svých zemí. Žádný z nich si však neuvědomuje nebo neřeší ekonomické dopady, které jejich postupy budou mít na jejich vlast.

Na závěr Rostowski ještě zmiňuje dva politiky, kteří pokud jim vyjde jejich plán, stanou se podle něj výraznými členy skupiny PEKO. Jedním z nich je kandidát na prezidenta USA Donald Trump, druhou pak francouzská politička a předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová. „Pokud jejich pokusy k získání moci vyjdou, nebezpečí hrozící světové rovnováze vzroste o několik řádů.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…