To se asi nemělo dostat ven. Takto se prý choval německý ministr financí k Řekům

06.05.2016 7:31 | Zprávy

Levicový think-tank Centrum pro ekonomické a politické výzkumy, založený ve Washingtonu, přináší text Ming Chun Tanga o tom, jak německý ministr financí Wolfgang Schäuble hodlal tlačit na Řeky, pokud nebudou „rozumní“ a zvolí si Syrizu.

To se asi nemělo dostat ven. Takto se prý choval německý ministr financí k Řekům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Řecko a Euro, ilustrační foto

Ukradené e-maily dnešní prezidentské kandidátky Hillary Clintonové ukazují, že německý ministr financí už od května 2012 řešil otázku, co dál s eurozónou. Měl obavy ze zvolení levicové Syrizy, která mohla odmítnout splácet řecké dluhy. V takovém případě počítal se dvěma variantami. Buď měly státy eurozóny ručit za dluhy členů společně, nebo měla být eurozóna notně osekána. Jejími členy měly podle představ německého šéfa státní kasy zůstat jen ekonomicky silné a minimálně zadlužené státy. Kupříkladu Francie by se tak musela vrátit k národní měně.

Ani jedna z těchto variant by nebyla pro Německo příliš výhodná, ale podle Wolfganga Schäubleho bylo cokoli lepší než úplný rozpad eurozóny. Ten by vedl k mohutnému posílení nové německé marky a k oslabení německých exportérů. E-maily Clintonové také ukazují rozpory uvnitř eurozóny, a to především mezi Francií a Německem. Prezident Francois Hollande odmítal úspornou politiku německé kancléřky Angely Merkelové. Plány na společné ručení za dluhy pak odmítalo např. Španělsko, které bylo nuceno splácet své dluhy a teď by mělo platit ještě za dluhy řecké.

Celý text v angličtině zde

Uniklé e-maily Clintonové však podle Ming Chun Tanga ukazují především to, jak Berlín a Brusel pohrdal demokratickými principy.

„Další klíčové informace ukazují, že tzv. věřitelská Trojka (Evropská komise, Evropská centrální banka /ECB/ a Mezinárodní měnový fond) počítala s tím, že bude nutit Syrizu k podrobení. Ve skutečnosti nehorázně pohrdala řeckou demokracií a vlastně jakoukoli formou racionální ekonomické debaty,“ tvrdí autor. Německý ministr financí prý počítal s tím, že si Řekové ponesou následky, když si zvolí Syrizu, třeba v podobě vyloučení země z klubu států platících eurem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Co takhle zajistit důstojné mzdy občanům ČR?

Vy řešíte snížení vašich mezd, ale já vidím hlavní problém v tom, že většina lidí v ČR má mzdy nízké a celkově je tu velmi nízká životní úroveň, který se nezlepšuje. Co s tím hodláte dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Žádní tajemní konspirátoři nejsou, směje se Keller. Zato máme zmateného češtináře ze záložny

20:10 Žádní tajemní konspirátoři nejsou, směje se Keller. Zato máme zmateného češtináře ze záložny

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Horší než konspirace. Tak vypadá dnešní realita podle sociologa a filozofa Ja…