To se nedá vyhrát. Oni nás nenávidí. Generál Šándor rozkopl téma Afghánistánu

13.03.2019 9:37 | Zprávy

Na webu Kupředu k minulosti se k tématu Afghánistánu vyjadřoval bezpečnostní poradce, bývalý náčelník vojenské rozvědky, generál Andor Šándor. V Afghánistánu jsme podle něj nedosáhli toho, čeho jsme chtěli, a je nutné si to přiznat. „Je celkem evidentní, že tato válka se prostě nedá vyhrát, je jasné, že nevybudujeme afghánské bezpečnostní síly tak, jak jsme si předsevzali a jak se snažíme dosáhnout operací Resolute Support od roku 2014,“ říká a dodal, že válka trvá třikrát déle než druhá světová, pomoc Afghánistánu stála více jak Marshallův plán a vládní ozbrojené síly už ztratily více vojáků než Sověti při při sovětsko-afghánské válce.

To se nedá vyhrát. Oni nás nenávidí. Generál Šándor rozkopl téma Afghánistánu
Foto: Česká televize
Popisek: Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby, generál v záloze Andor Šándor

Martina Kociánová se generála ptala, zda dokáží politici rozeznat a zvážit současné hrozby a zda takové politiky v Evropě máme. „Myslím, že tady je skupina lidí, kteří tyto hrozby vidí a dokáží je správně pojmenovat. Ale část z nich se přiklání k celoevropskému, většinovému postoji – a v zásadě přesto, že si jsou vědomi těchto hrozeb, říkají něco jiného. A to je hrozně špatně, protože pokud sami sebe přesvědčíme o tom, že to je tak, jak chtějí ostatní, tak nás dostanou do vleku jejich hodnocení – a logicky začneme dělat špatná opatření,“ tvrdí Šándor. Podle něj jsou zde lidé, kteří se budou raději mýlit s Washingtonem než mít pravdu s Moskvou.

Svá slova demonstroval na Aghánistánu, kde došlo k úmrtí českých vojáků, načež se rozpoutala debata o setrvávání na této misi. A od politiků se podle Šándora ozývaly názory jako: „My teď nemůžeme utéct, to nemůžeme našim spojencům udělat, budeme tam muset být ještě dalších deset let.“ Šándor to kontrastuje s Donaldem Trumpem, který se na spojence neohlížel a stáhnul část vojáků domů v rámci hesla America first. „Podívejte, Velká Británie v Afghánistánu už není dávno, Francie také ne, a jsou to velcí spojenci Spojených států. Jinými slovy, musíme se ptát: Cui bono? V čí prospěch? K čemu to vlastně je? Zda se ztráty, které jsme tam zažili, skutečně vyplatí. Já říkám: všichni ti, kteří to obhajují, abychom tam byli i nadále, by si měli uvědomit, co kdyby tam byl jejich syn, dcera,“ tvrdí generál.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na zesnulém papežovi hned začali hrát politiku. Jména nepřekvapí

10:36 Na zesnulém papežovi hned začali hrát politiku. Jména nepřekvapí

Dnes nad ránem zemřel ve věku 88 let papež František. První reakce přicházejí i z českého prostředí.…