To se nedá vyhrát. Oni nás nenávidí. Generál Šándor rozkopl téma Afghánistánu

13.03.2019 9:37 | Zprávy

Na webu Kupředu k minulosti se k tématu Afghánistánu vyjadřoval bezpečnostní poradce, bývalý náčelník vojenské rozvědky, generál Andor Šándor. V Afghánistánu jsme podle něj nedosáhli toho, čeho jsme chtěli, a je nutné si to přiznat. „Je celkem evidentní, že tato válka se prostě nedá vyhrát, je jasné, že nevybudujeme afghánské bezpečnostní síly tak, jak jsme si předsevzali a jak se snažíme dosáhnout operací Resolute Support od roku 2014,“ říká a dodal, že válka trvá třikrát déle než druhá světová, pomoc Afghánistánu stála více jak Marshallův plán a vládní ozbrojené síly už ztratily více vojáků než Sověti při při sovětsko-afghánské válce.

To se nedá vyhrát. Oni nás nenávidí. Generál Šándor rozkopl téma Afghánistánu
Foto: Česká televize
Popisek: Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby, generál v záloze Andor Šándor

Martina Kociánová se generála ptala, zda dokáží politici rozeznat a zvážit současné hrozby a zda takové politiky v Evropě máme. „Myslím, že tady je skupina lidí, kteří tyto hrozby vidí a dokáží je správně pojmenovat. Ale část z nich se přiklání k celoevropskému, většinovému postoji – a v zásadě přesto, že si jsou vědomi těchto hrozeb, říkají něco jiného. A to je hrozně špatně, protože pokud sami sebe přesvědčíme o tom, že to je tak, jak chtějí ostatní, tak nás dostanou do vleku jejich hodnocení – a logicky začneme dělat špatná opatření,“ tvrdí Šándor. Podle něj jsou zde lidé, kteří se budou raději mýlit s Washingtonem než mít pravdu s Moskvou.

Svá slova demonstroval na Aghánistánu, kde došlo k úmrtí českých vojáků, načež se rozpoutala debata o setrvávání na této misi. A od politiků se podle Šándora ozývaly názory jako: „My teď nemůžeme utéct, to nemůžeme našim spojencům udělat, budeme tam muset být ještě dalších deset let.“ Šándor to kontrastuje s Donaldem Trumpem, který se na spojence neohlížel a stáhnul část vojáků domů v rámci hesla America first. „Podívejte, Velká Británie v Afghánistánu už není dávno, Francie také ne, a jsou to velcí spojenci Spojených států. Jinými slovy, musíme se ptát: Cui bono? V čí prospěch? K čemu to vlastně je? Zda se ztráty, které jsme tam zažili, skutečně vyplatí. Já říkám: všichni ti, kteří to obhajují, abychom tam byli i nadále, by si měli uvědomit, co kdyby tam byl jejich syn, dcera,“ tvrdí generál.

„Je celkem evidentní, že tato válka se prostě nedá vyhrát, je jasné, že nevybudujeme afghánské bezpečnostní síly tak, jak jsme si předsevzali a jak se snažíme dosáhnout operací Resolute Support od roku 2014,“ pokračoval bezpečnostní poradce a zmínil, že podle prezidenta Gháního padlo v Afghánistánu za 4 roky 45 000 příslušníků Afghánských národních sil v boji s Tálibánem „To je obrovský počet. Když si vezmete, že Sověti tam měli patnáct tisíc mrtvých za celou dobu, co byli v Afghánistánu (tedy za deset let), tak je to strašné číslo, které se velmi obtížně jakkoli a komukoli dá zdůvodnit,“ komentuje to Šándor.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti

4:44 Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti

POHLED IVANA HOFFMANA „Vždy zde bude strach, že slovo změní svět. Současně zde vždy bude víra, že um…