„V reakci na první zprávy o embargu citelně rostly akcie MOL, maďarské petrochemické společnosti a také druhého největšího provozovatele čerpacích stanic v Česku. A posiloval také ruský rubl. Investoři do burzovních cen v předvečer rozhodnutí evidentně „započítali“ embargo s méně výjimkami a možná i s dřívějším termínem zahájení,“ napsal ekonom Lukáš Kovanda v textu pro čtvrteční MF Dnes.
Maďarský MOL bude totiž dál získávat ruskou ropu za extrémně výhodné ceny a tu pak přeprodávat v podobě paliv do automobilů dál na západ, tedy i do Česka, za vysoké ceny. Do karet mu přitom hraje výjimka z embarga pro ropovod Družba, která zachová přítok ropy i do Česka a na Slovensko.
Zároveň ruská válka na Ukrajině a nedokonalé embargo udrží ceny ropy podstatně výš, než se očekávalo např. před rokem. Z toho bude těžit Rusko.
Kovanda tady varoval české řidiče, že v peněženkách téměř nepocítí snížení daně o 1,50 Kč, s nímž přišla vláda Petra Fialy (ODS). Musí prý počítat s tím, že ceny pohonných hmot dál porostou.
Ruská ekonomika by podle Kovandy mohla mít problémy až později.
„Pokud Rusko nebude moci dovážet do EU ropu po moři tankery a pokud se od ruské ropy ze severní větve Družby odstřihnou Německo a Polsko, sníží se vývoz ruské ropy do EU o zhruba 90 procent, což už je pro Putinův režim citelný nepříznivý zásah,“ upozornil ekonom.
Prozatím tedy může být ruský energetický sektor v klidu.
I když Kovanda tady upozornil na to, že ruská ekonomika už teď čelí problémům.
„Rusko sice ještě nekrachuje, ale investoři, kteří se proti jeho krachu pojistili, už dostanou v rámci vypořádání plnění zaplaceno. Rusko totiž při splátce na poslední chvíli, jíž před 4. květnem tak tak odvrátilo bankrot, zapomnělo uhradit úrok z prodlení. To je pojistná událost,“ upozornil Kovanda na Twitteru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp