„Vláda neví, ze které do které. Dramaticky rostou ceny, ekonomika se zpomaluje, vládě chybějí peníze na rozverné utrácení a rozhazování peněz ze státního rozpočtu,“ varoval předseda Soukromníků Petr Bajer.
Navíc podle něj úředníci zpackají, na co sáhnou. To se ukázalo třeba při aktuálně diskutované kauze „snížení DPH na pivo“. „Ta kašpařina s pivem vznikla nejspíš tím, že na ministerstvu působí lidé, kteří tomu nerozumějí, ale jsou to kamarádi kamarádů,“ myslí si Bajer.
„Aby se hospodský u každého piva radil s daňovým poradcem,“ povzdechl si pak předseda Soukromníků. Urážející ale podle něj je, že se premiér nestydí vzkazovat, že by hospodští měli zlevnit pivo, a zcela otevřeně štve štamgasty proti hostinským.
Po začátku května, kdy obě ustanovení mají vstoupit v platnost, lze očekávat další vlnu zavírání živností. Místopředseda Soukromníků Ladislav Línek se k tomu pochlubil se svou zkušeností: „Včera jsem se šel nechat ostříhat. Byly tam čtyři kadeřnice, tak jim říkám, jak se připravují na EET. První mi odpověděla, že má docela bohatého manžela, tak raději zůstane doma, druhá se vyděsila, co všechno bude potřebovat, třetí, že bude raději kamarádky stříhat doma, a čtvrtá mi sdělila, že příště po EET už to místo za 200 korun budu mít za 400,“ vyprávěl.
Petr Bajer k tomu upozornil, že končící živnostník si nechává svou síť kontaktů a přesouvá se do šedé ekonomiky, kde státu neprospěje už vůbec. „Drobné podnikání vždycky zaplňovalo díru, když přišly krize,“ upozornil s tím, že jedna taková se nám celkem zjevně blíží.
Místopředseda Línek dodal, že první a druhá vlna EET nepřinesly navzdory obrovským slibům ekonomice vůbec nic. „Pouze v propočtech, které si cucá z prstu paní ministryně, v žádných jiných jsem to neviděl,“ dodal Línek.
Zato je však již dnes zjevné, že přinesly konec hospod a konzumů na venkově. A tím současně vláda ubíjí kreativitu venkova. „Však si všimněte, že ty vesnice už zase šednou a zapadají zpátky do toho socialismu,“ podotkl.
Vrcholným nesmyslem jsou podle něj dotované „obecní krámky“, kdy obec přispívá na provoz místního obchodu, místo aby jej nechala provozovateli za výhodnějších podmínek a umožnila mu předvést, co dovede. „To už je zase socialismus non plus ultra,“ poznamenal Línek. Dokonce se mluví o „státních hospodách“, což už je naprosto šílené.
Po zavedení třetí a čtvrté vlny se podle něj dá očekávat „řev“, protože zatímco v prvních dvou vlnách byly postiženy skupiny, které nemají příliš silné lobbistické zastoupení, teď dochází na opravdu velké lobby – lékaře a advokáty, kteří se odrbat rozhodně nenechají.
Proč jsou zmatky kolem daně na pivo? Možná kvůli EU...
Restaurační služby se budou současně muset vyrovnat s novou daní na pivo, prezentovanou jako „úleva“.
„Pan premiér se tomu posmíval, že je to idiotská tabulka, že ji vymyslel nějaký idiot. Je to jinak: ne že ji vymyslel idiot, ale někdo, kdo na idioty chtěl upozornit,“ zaznělo k tomu na tiskové konferenci.
Místopředseda Línek k tomu dodal postřeh, že důvodem přijatého paskvilu mohou být tradiční obavy Andreje Babiše z tlaku Bruselu. „Je všeobecně známo, že EU tlačí naopak na zvyšování DPH na alkohol, hlavně to jde ze severských zemí. My se to snažíme obcházet, tak to maskujeme jako službu, že nám to pivo nalil atd. A z toho vznikl ten zmatek,“ myslí si.
Další věci, které podnikatele v dohledné budoucnosti postihnou, jsou změny v oblasti daní. Tou první je prodloužení lhůty pro nadměrné vratky DPH, druhou pak nová pravomoc finančních úředníků pořizovat si i bez souhlasu kontrolovaného záznam z průběhu kontroly. Doposud druhá strana musela souhlasit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo