V současnosti rezonuje českou společností kauza poslance Klause juniora, jehož Občanská demokratická strana vyloučila ze strany. Nestává se, že by byl člen vyloučen z důvodu rozporu politických názorů, na to má Langer ale jasnou odpověď, záleží prý na tom, o jakou politickou stranu jde. Podle Langera jsme svědky toho, že se nám rozmělňují hodnoty, zpochybňuje se dělení politiky na levicovou a pravicovou a mění se politické subjekty jako takové. „To vše přináší takový guláš, že se v tom člověk nevyzná,“ dodal.
Vzpomněl na časy, kdy spolu v ODS pod jednou střechou žili liberálové, konzervativci, křesťanští demokraté, eurooptimisté, euroskeptici. „Dohromady všichni tvořli pravou catch-all party, ve které se hádali, přeli, diskutovali, a to je nutilo tříbit své myšlenky a argumenty. Dát z toho něco dohromady a vytvořit společný program,“ uvedl Langer.
Sám proto prý není zastáncem vylučování členů, důležité podle něj ale je, aby strana splňovala některá základní kritéria a její člen se pak skutečně pohyboval v koridoru, jenž si strana vytyčila jako svůj programový základ.
„Čas ukáže, jestli rozhodnutí těch, kteří v ODS mají tu moc a o vyloučení Klause rozhodli, bylo správné, nebo špatné,“ poznamenal a důrazně zopakoval, že on není zastáncem vylučování.
Langer predikoval, jak se bude vyvíjet cesta Klause mladšího. Pokud vytvoří nový politický subjekt, čeká Langer, že bude jeho politickým soupeřem, nikoli prý však nepřítelem. „Klaus má potenciál oslovit část voličů ODS, část voličů ANO, část voličů SPD a těch, kteří jsou tzv. na ulici. Jeho potenciál vidím mezi deseti až patnácti procenty,“ míní Langer a dodává, že je třeba, aby Klaus mladší měl k tomu i dobrý politický marketing a silný back office politické strany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab