Halík zdůrazňuje, že tato teze platí nejen pro politiky, nýbrž zejména pro představitele kultury, církví a akademického světa, kteří dle jeho názoru nesou zvláštní odpovědnost za duchovní a mravní klima společnosti.
Prohlášení, že účast na letošní oslavě je přece projevem loajality k státu jako takovému, a nikoliv k jeho současnému prezidentovi, považuje Halík za alibismus, který neobstojí. Teolog to odůvodňuje tím, že Zeman už dávno „zprivatizoval“ státní svátek tím, že vyznamenává po léta stále více těch, kteří se nezasloužili o stát, nýbrž mu pouze projevovali podporu a loajalitu, včetně lidí s komunistickou minulostí a „hvězdiček“ zábavního průmyslu.
„Neúčast na letošní hradní oslavě je velmi potřebným ‚ne‘ k způsobu, jakým se chová současný prezident a kam on a lidé kolem něho vedou náš stát,“ zdůraznil Halík, podle něhož jde dnes opět o mnoho.
„Nyní, poté co Miloš Zeman opakovaně ukázal, že Rusko a zejména Čína jsou mu mnohem bližší než naši západní spojenci, už není možné omlouvat lidi, kteří ho nadále podporují – třeba i pasivní účastí na slavnosti udělování státních vyznamenání, před níž dal prezident znovu najevo, jaký je a kde stojí. Je snad možné k tomu mlčet?“ uzavřel Halík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš