Tohle může být v Turecku ten největší průšvih. Takový, který může zničit celý svět

22.07.2016 17:49 | Zprávy

„Turecko už není bezpečné místo pro americké jaderné bomby,“ napsal ve Foreign Policy Jeffrey Lewis, ředitel východoasijského programu nešíření jaderných zbraní Centra Jamese Martina.

Tohle může být v Turecku ten největší průšvih. Takový, který může zničit celý svět
Foto: hns
Popisek: Pokus o puč v Turecku, ilustrační koláž

Připomíná jeden z nejznámějších obrazů, který nyní vyvolává asociace s pokusem o převrat v Turecku – nad Ankarou a Istanbulem řadu nízko letících stíhaček F16 v rukou povstalců.

Je zřejmé, že bylo nutné doplňovat palivo z tankovacího letadla z vojenské základny v Incirliku. Právě na této základně jsou umístěny americké jaderné zbraně.

Podle Lewise právě to vyvolalo během pokusu o převrat určité obavy. „Nezdá se to jako dobrý nápad umístit americké jaderné zbraně na základně letectva, které velel jeden z lidí, kteří, možná, pomáhali bombardovat parlament a jejich vlastní zemi,“ napsal.

Desítky milionů dolarů na zlepšení bezpečnosti

Lewis konstatuje, že NATO nedávno vynaložilo 160 milionů dolarů na zlepšení bezpečnosti v místech skladování jaderných zbraní – zejména v nové bezpečnostní zóně na Incirliku.

Nicméně, v případě, že nepřátelské síly budou kontrolovat situaci v zemi, tam, kde jsou uloženy jaderné zbraně, bude situace stále riskantní. „Letecká základna není pevnost, schopnost odolat obležení nepřátelskou mocí není větší, než na velvyslanectví,“ vysvětluje.

Bezpečnostní situace v Turecku se zhoršuje

Zdá se, že veškerá opatření na ochranu amerických jaderných zbraní v Incirliku jsou založená výhradně na myšlence, že situace v zemi je stabilní, a její vláda projevuje věrnost Spojeným státům.

Celkově se ale bezpečnostní situace v Turecku v posledních letech jen zhoršuje, poukazuje Lewis. A připomíná incident z dubna letošního roku, kdy vojáci s jejich rodinami museli být evakuováni ze základny Incirlik kvůli teroristickým hrozbám.

USA ztratily kontrolu nad Incirlikem

Komentátorka The National Interest Bonnie Christianová poznamenala, že v kontextu vojenského převratu v Turecku krátkodobě USA ztratily kontrolu nad Incirlikem, čemuž byla věnována malá pozornost.

Novinář Eric Schlosser v časopise The New Yorker upozorňuje, že na základně Incirlik je asi 50 bomb.

„Za pár hodin s potřebnými nástroji a dovednostmi můžete otevřít jedno z úložišť s jadernými zbraněmi NATO, přesunout je a prolomit vnitřní zabezpečení. Za několik sekund lze výbušné zařízení umístit v úložišti zbraní a uvolnit zničující smrtící radioaktivní mrak,“ varoval Schlosser.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Harrisová? Absolutní nula, neudržel se Klaus. Jako kdyby neexistovala

23:48 Harrisová? Absolutní nula, neudržel se Klaus. Jako kdyby neexistovala

Bývalý prezident Václav Klaus, který v amerických volbách opakovaně vyslovil podporu republikánskému…