Úvodem Babiš hovořil o tom, jak jednal s lídry členských států EU o Fondu obnovy. "Jeden fond není samospasitelný nástroj pro ekonomickou obnovu. Pro Česko coby menší ekonomiku orientovanou na export, která vyváží z 87 procent do zemí EU, je zásadní, aby znovu začal fungovat půlmiliardový vnitřní trh se všemi jeho svobodami. A nejen aby začal fungovat, ale aby byl posílen a byly konečně odstraněny překážky, třeba v oblasti služeb. Druhým osvědčeným nástrojem přímo v rozpočtu EU je kohezní politika, která slouží k ekonomické konvergenci a odstranění rozdílů mezi jednotlivými regiony. To znamená peníze na investice – a to je teď naprosto klíčové. Fond obnovy je plánován jako nástavba nad už fungujícími mechanismy. Klíčové je, aby nesloužil jako nástroj kolektivního zadlužení, ale aby se definovaly jasné priority a sektory, kterým bude třeba pomoct," poznamenal s tím, že na jednání Evropské rady se mluvilo o základních parametrech fondu, jeho velikosti i rozsahu.
Jednalo se i o tom, že nyní buď dojde k dohodě na posílení tradičního sedmiletého rozpočtu EU a budeme financovat více projektů přímo z něj, nebo ke společnému zadlužení. Pro Babiše je dle jeho slov zásadní, aby se nemíchal evropský rozpočet a financování členských zemí. "Byl jsem vždy proti tomu, aby se z rozpočtu EU poskytovaly půjčky. Buď navýšíme platby do rozpočtu, nebo vytvoříme fond financovaný na trzích. Ale nemůžeme fond použít na financování zemí, protože čerstvé peníze na trhu prostě neexistují a žádné jiné finance než ty, jež tam daly členské státy v rozpočtu EU, také nejsou. Některé státy v EU mají opravdu vysoké zadlužení a usilovně hledají zdroje pro financování protikrizových opatření, protože jejich rozpočty to nezvládnou," popisoval Babiš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: vef