Evropská komise pro příští dlouhodobý rozpočet EU navrhla na společnou zemědělskou politiku celkem 365 miliard eur (asi 9,4 bilionu Kč). Proti stávající výši zemědělského rozpočtu je to asi o pět procent méně. Škrty a také existenci určitého systému stropů na platby komise zdůvodňuje nejen odchodem Británie, tedy čistého plátce do rozpočtu, ale i potřebou mít peníze na další priority, například na řešení migrační problematiky.
Podle Agrární komory by zemědělci v ČR přišli po roce 2020 asi o 4,1 procenta stávajících plateb. Proti navržené podobě rozpočtu se už ozvaly i další země, hlasitá je třeba Francie.
Příští dlouhodobý rozpočet EU by ale neměl být jediným tématem dnešních bruselských jednání českého ministra zemědělství. Hovořit by s Hoganem mohl také například o chystané směrnici o nekalých obchodních praktikách. Česko patří mezi země, které takový postup vůči obchodním řetězcům vítají.
S komisařem pro životní prostředí, námořní záležitosti a rybolov Karmenuem Vellou by následně mohl Toman mluvit o přípravě budoucího Evropského námořního a rybářského fondu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk