Liberálnědemokratická prezidentská kandidátka, která se proslavila oceněním Goldmanovou cenou za svůj boj proti umístění skládky do Pezinoku, se stala hitem posledních týdnů. Šéfredaktor liberálního Deníku N Matůš Kostolný o ní vykládá, že pobláznila Slovensko jako nikdo před ní a její popularita přeskočila i přes hranice do ČR.
Zuzana Čaputová tak zavítala do Show Jana Krause, točila o ní Nora Fridrichová, nadšeně o ní psal Respekt. Karel Schwarzenberg vyjádřil názor, že pokud bude zvolena, prokáží Slováci, že v demokratické vyspělosti jsou „míle před námi“.
VIDEO ZE SETKÁNÍ ČAPUTOVÉ S KARLEM SCHWARZENBERGEM
A jako vrchol podpory v této části názorového spektra obdržela Čaputová požehnání od Tomáše Halíka. Český kněz, který je stejně jako Čaputová držitelem mezinárodního ocenění, se s Čaputovou dokonce setkal osobně.
„Mě zajímá fenomén Zuzana Čaputová jako psychologa, jako sociologa, ale také jako křesťana. V ní vidím duchovního a spirituálního člověka, který něco pozitivního vyzařuje do toho našeho světa, a to je něco strašně potřebného,“ vysvětlil Halík pro web týžden.sk, proč se kandidátku mimoparlamentní strany nazvané Progresivní Slovensko rozhodl podpořit.
Halík věří, že jako prezidentka může Čaputová představovat naději a být „nositelkou nového ducha“ nejen pro Slovensko, ale pro celý region.
Halík se vyznal, že s Čaputovou, ačkoliv ještě před několika týdny byla zcela neznámá, se chtěl setkat „vždycky“.
„Podívat se jí do očí a hovořit s ní o řadě věcí, protože se domnívám stejně jako nejzkušenější český politik Karel Schwarzenberg, že ona může přinést nového ducha, novou naději nejen pro Slovensko, ale pro celý náš středoevropský region,“ věří kazatel z Akademické farnosti u svatého Salvátora v Praze.
VÍCE O HALÍKOVĚ PODPOŘE ČAPUTOVÉ ZDE
Zatímco český kněz Halík Čaputovou podpořil, v její domovině trnavský arcibiskup Ján Orosch varoval před jejím „ultraliberálním“ postojem k rodině a dalším civilizačním otázkám.
Zato ji podpořil Róbert Bezák. Tento bývalý trnavský arcibiskup válčí s vedením slovenské církve od doby, kdy byl v roce 2012 z vedení arcibiskupství odvolán. „Bezákova kauza“ tehdy rozdělila slovenské věřící.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav