Toto se má dít v Radě ČTK: Dříve to byly chlebíčky, kávičky... Pak přišli Foltán a Žantovský a najednou každé jednání natáčí štáb ČT

03.03.2020 17:21 | Zprávy

Mediální analytik, právník a člen Rady ČTK Pavel Foltán pro ParlamentníListy.cz uvedl, že televizní štáb České televize pravidelně navštěvuje zasedání Rady ČTK a celou schůzi si natáčí. „Říká se, že je to štáb, co pracuje pro ČT24, snad pro tzv. Newsroom (inu, jaký jiný, nežli anglický název pořadu, jde-li o pořad uváděný v České televizi, že?), nicméně jak říkám, tak jistě to nevím. Faktem je, že až do jara 2018 se o Radu ČTK skoro nikdo nezajímal. Zejména ne nikdo z médií a nota bene z České televize,“ řekl pro naší redakci Foltán.

Toto se má dít v Radě ČTK: Dříve to byly chlebíčky, kávičky... Pak přišli Foltán a Žantovský a najednou každé jednání natáčí štáb ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČT 24, ilustrační foto

Začátkem roku 2018 zvolili poslanci do Rady ČTK dva nové členy, těmi byli Petr Žantovský a právě Pavel Foltán. „Krátce na to zjevně skončily doby stojatých vod v činnosti Rady, kde se po dlouhá léta v podstatě skoro vůbec nic nedělo. Rada koexistovala v pohodové shodě s vedením ČTK, jednou měsíčně se členové Rady krátce sešli k debatě, chlebíčky, kávička, sušenky, a pak zase za měsíc. Po celá léta v podobném klidu byla i pro média, včetně médií bulvárních i bulvarizovaných. Snad jen kdysi, když končil v dlouholeté funkci ředitel ČTK dr. Stibral a tehdejší sestava Rady zvolila do funkce Ing. Hrehu, a následně ho do funkce i jmenovala, ale protože to asi některé struktury zcela šokovalo, tak ho vzápětí zase odvolala, čímž se poněkud „proslavila“ v mediálním tuzemsku nejen svou orientovaností a konzistencí názorů,“ upozorňuje Foltán.
 
Stojaté vody v Radě ČTK byly podle Foltána rozčeřeny právě před dvěma lety, postupně se rozbouřily a nyní by se prý i mohlo zdát, že už se skoro vaří. „To vše v podstatě jen kvůli tomu, že se Foltán s Žantovským v Radě chovali zcela standardně a de lege artis přesně, jak byli zvyklí chovat se mimo jiné např. i v podstatně vyšším a mocnějším orgánu mediální regulace, jakým je tzv. „velká“ Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, kde před tím ve svých funkcích pracovali. Oba hned po příchodu do Rady ČTK zjistili řadu nejasností a hned je začali řešit. Mimo jiné i řádné dodržování procedury, i zákonů, aj. předpisů, trvali na řádné a důsledné kontrole činnosti ČTK, rozpočtů Rady i ČTK, tzv. výročních zpráv ČTK a tak dále. Bohužel už řadu let je v tuzemsku takový podivný zlozvyk, že ten, kdo poukáže na porušování zákonů, předpisů, pravidel, tak ten je poté z jakéhosi divného „pravidla“ sám označen za viníka toho, co zavinili ti jiní před ním, a často je pak jimi peskován, i postihován. Někdo by se teď mohl zeptat: „A neděje se to i teď v Radě ČTK?“ Kdo ví?“ ptá se Foltán.  
 
 
Ale zpět k výše uvedené aktivitě štábu ČT a k některým praktickým souvislostem. „Zdaleka nejenom jedna z nich se sama hned nabízí. Člověka se zkušenostmi z řídící praxe by muselo hned zajímat, jak to se štábem z ČT asi tak ve skutečnosti funguje. Čili co člověk s manažerskou zkušeností hned uvidí: Zpravodajský štáb ČT o několika lidech přijede každý měsíc na zasedání Rady ČTK a celé zasedání si natáčí. Výjezd štábu obnáší několik hodin času a pak ve studiu ČT musí natočenou „surovinu“ zpracovat, což obnáší další hodiny času. Těžko ale říci, kolik z toho pak bude ve vysílání použito (pochopitelně objektivně a vyváženě – jak ukládá zákon a profesní čest),“ uvažuje člen Rady Pavel Foltán.
 
A vzápětí pokračuje dál: „Zmíněný pořad „Newsroom“ (řečeno s Wabim Ryvolou pořád, tedy nejen dneska, ale i „dneska mi ty fóry ňák nejdou přes pysky“ že to ještě na těch „Kavkách“ nikoho netrklo, že jsou Česká televize pro diváky mluvící v drtivé většině česky a platící jí každoměsíčně poplatek v českých korunách), se na programu ČT24 vysílá v periodě 4x za měsíc, a to jednou týdně, v celkové stopáži 100 minut v měsíci,“ počítá Foltán.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německý silvestr: Migrant dělal zlo, neměl azyl, byl chycen policií. A propuštěn

9:38 Německý silvestr: Migrant dělal zlo, neměl azyl, byl chycen policií. A propuštěn

Nejčtenější německý list Bild tvrdí, že v Německu není něco v pořádku. Stačí se podívat na dění na z…