ParlamentníListy.cz
» Aréna » Monitor » Toto se má dít v Radě ČTK: Dříve to byly chlebíčky, kávičky... Pak přišli Foltán a Žantovský a najednou každé jednání natáčí štáb ČT
Toto se má dít v Radě ČTK: Dříve to byly chlebíčky, kávičky... Pak přišli Foltán a Žantovský a najednou každé jednání natáčí štáb ČT
03.03.2020 17:21 | Zprávy
Mediální analytik, právník a člen Rady ČTK Pavel Foltán pro ParlamentníListy.cz uvedl, že televizní štáb České televize pravidelně navštěvuje zasedání Rady ČTK a celou schůzi si natáčí. „Říká se, že je to štáb, co pracuje pro ČT24, snad pro tzv. Newsroom (inu, jaký jiný, nežli anglický název pořadu, jde-li o pořad uváděný v České televizi, že?), nicméně jak říkám, tak jistě to nevím. Faktem je, že až do jara 2018 se o Radu ČTK skoro nikdo nezajímal. Zejména ne nikdo z médií a nota bene z České televize,“ řekl pro naší redakci Foltán.
reklama
Začátkem roku 2018 zvolili poslanci do Rady ČTK dva nové členy, těmi byli Petr Žantovský a právě Pavel Foltán. „Krátce na to zjevně skončily doby stojatých vod v činnosti Rady, kde se po dlouhá léta v podstatě skoro vůbec nic nedělo. Rada koexistovala v pohodové shodě s vedením ČTK, jednou měsíčně se členové Rady krátce sešli k debatě, chlebíčky, kávička, sušenky, a pak zase za měsíc. Po celá léta v podobném klidu byla i pro média, včetně médií bulvárních i bulvarizovaných. Snad jen kdysi, když končil v dlouholeté funkci ředitel ČTK dr. Stibral a tehdejší sestava Rady zvolila do funkce Ing. Hrehu, a následně ho do funkce i jmenovala, ale protože to asi některé struktury zcela šokovalo, tak ho vzápětí zase odvolala, čímž se poněkud „proslavila“ v mediálním tuzemsku nejen svou orientovaností a konzistencí názorů,“ upozorňuje Foltán.
Stojaté vody v Radě ČTK byly podle Foltána rozčeřeny právě před dvěma lety, postupně se rozbouřily a nyní by se prý i mohlo zdát, že už se skoro vaří. „To vše v podstatě jen kvůli tomu, že se Foltán s Žantovským v Radě chovali zcela standardně a de lege artis přesně, jak byli zvyklí chovat se mimo jiné např. i v podstatně vyšším a mocnějším orgánu mediální regulace, jakým je tzv. „velká“ Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, kde před tím ve svých funkcích pracovali. Oba hned po příchodu do Rady ČTK zjistili řadu nejasností a hned je začali řešit. Mimo jiné i řádné dodržování procedury, i zákonů, aj. předpisů, trvali na řádné a důsledné kontrole činnosti ČTK, rozpočtů Rady i ČTK, tzv. výročních zpráv ČTK a tak dále. Bohužel už řadu let je v tuzemsku takový podivný zlozvyk, že ten, kdo poukáže na porušování zákonů, předpisů, pravidel, tak ten je poté z jakéhosi divného „pravidla“ sám označen za viníka toho, co zavinili ti jiní před ním, a často je pak jimi peskován, i postihován. Někdo by se teď mohl zeptat: „A neděje se to i teď v Radě ČTK?“ Kdo ví?“ ptá se Foltán.
Ale zpět k výše uvedené aktivitě štábu ČT a k některým praktickým souvislostem. „Zdaleka nejenom jedna z nich se sama hned nabízí. Člověka se zkušenostmi z řídící praxe by muselo hned zajímat, jak to se štábem z ČT asi tak ve skutečnosti funguje. Čili co člověk s manažerskou zkušeností hned uvidí: Zpravodajský štáb ČT o několika lidech přijede každý měsíc na zasedání Rady ČTK a celé zasedání si natáčí. Výjezd štábu obnáší několik hodin času a pak ve studiu ČT musí natočenou „surovinu“ zpracovat, což obnáší další hodiny času. Těžko ale říci, kolik z toho pak bude ve vysílání použito (pochopitelně objektivně a vyváženě – jak ukládá zákon a profesní čest),“ uvažuje člen Rady Pavel Foltán.
A vzápětí pokračuje dál: „Zmíněný pořad „Newsroom“ (řečeno s Wabim Ryvolou pořád, tedy nejen dneska, ale i „dneska mi ty fóry ňák nejdou přes pysky“ že to ještě na těch „Kavkách“ nikoho netrklo, že jsou Česká televize pro diváky mluvící v drtivé většině česky a platící jí každoměsíčně poplatek v českých korunách), se na programu ČT24 vysílá v periodě 4x za měsíc, a to jednou týdně, v celkové stopáži 100 minut v měsíci,“ počítá Foltán.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Bude se vztahovat pokuta i na to, když politici ve svých předvolebních slibech budou dávat sliby, co pak nesplní, a tudíž v jejich slibech nepůjde o nic jiného než o lež? To totiž děláte úplně všichni, hlavně teda poslanci, že slibujete něco, co pak nedodržíte. A Vy tento zákon podporujete? Nemyslít...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.