Od poloviny listopadu do ulic francouzských měst vyráží každou sobotu tisíce lidí, aby daly najevo nesouhlas s politikou prezidenta Emmanuela Macrona. Ten se chystal ulevit na daních nejbohatším a naopak zvednout daň u pohonných hmot. Tato zpráva vyhnala do ulic víc než 200 tisíc rozzlobených občanů. Ve žlutých vestách se postavili Macronovi na odpor.
Dnes už sice nevyráží do ulic tolik nespokojenců, ze stovek tisíc se v Paříži staly jen tisíce a v dalších městech spíše stovky, ale demonstrace stále neutichají. Prezident Emmanuel Macron po šesti měsících protestů nespokojencům definitivně ustoupil a podle Robejška v podstatě oznámil, že odvolává své plány, s nimiž vyhrál volby a udělá něco, co původně udělal – ještě víc zadluží Francii.
Zároveň tak podle Robejška Macron hodil přes palubu liberální média, která ho dlouho podporovala a žluté vesty vykreslovala jako antisemitskou skupinu.
„Prezident se jim totiž za jejich podbízivost neodvděčil a naopak je dostal do trapné situace. Ve svém včerejším vystoupení totiž Macron otevřeně protiřečil těm, kteří ho v posledních měsících na úkor objektivity podporovali. Prohlásil, že demonstranti ‚oprávněně pociťovali nezájem o jejich problémy a nespravedlnost vůči nim‘. Řekl i to, že se i on sám ‚choval tvrdě a místy nespravedlivě‘, a omluvil se,“ napsal na blogu Aktuálně.cz Robejšek.
Otázkou je, z čeho Macron francouzské dluhy zaplatí. Robejšek jednu možnost vidí. Francouzský prezident už řadu měsíců volá po tom, aby proběhla reforma EU, aby se prohloubila evropská integrace. Možná tak činí proto, aby snáz dosáhl na německé peníze.
„Ale to půjde po volbách do Evropského parlamentu ještě hůře než doposud. V Německu je jen těžko představitelné nějaké mocenské seskupení, které by chtělo platit za prodlužování stagnace à la francaise,“ uzavřel Robejšek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp