Washingtonský Institut pro studium války hlásí, že Rusové hromadí v Bělgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou další jednotky a chystají se na další úder proti svobodné zemi. Pravděpodobně do Charkovské oblasti. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 26. května prohlásil, že ruské síly se připravují na nové útočné akce a soustřeďují u ukrajinských hranic 90 kilometrů severozápadně od Charkova uskupení blíže neurčené velikosti. Rusové mohou zahájit útočné operace na jihu ve směru na Zolochiv a Bohoduchiv, dvě ukrajinská města severozápadně od Charkova ve vzdálenosti 25 kilometrů od mezinárodní hranice. Rusové se podle institutu pokusí navázat na Charkovskou oblast další ukrajinské obránce a oslabit tak frontu jinde.
Útoku může být vystaveno i město Sumy, které už jednou Ukrajinci osvobodili.
„I omezené ruské útočné operace v těchto oblastech zvýší tlak, který roztáhne ukrajinskou lidskou sílu a materiál podél širší fronty a možná umožní Rusku vytvořit taktické opěrné body na podporu následných operací buď na severozápad od města Charkov, nebo směrem k městu Sumy,“ uvedl ISW.
Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski během rozhovoru pro The Guardian zveřejněném 25. května prohlásil, že Polsko podporuje právo Ukrajiny udeřit na vojenské cíle v Rusku a že Západ musí přestat „neustále omezovat“ svou podporu Ukrajině. Putin by podle něj měl přestat počítat s tím, že jsou jeho jednotky těsně u hranic s Ukrajinou v bezpečí. Naproti tomu kancléř Olaf Scholz prohlásil, že neexistuje „žádný důvod“ ke zrušení omezení Západu na používání západních zbraní ze strany Ukrajiny k úderům v Rusku. Německá omezení „fungují“.
ISW také tvrdí, že Rusové dokážou v roce 2024 vyrobit nebo zrenovovat třikrát víc dělostřeleckých granátů než Západ. V konkrétních číslech to může znamenat, že Rusko může mít k dispozici 4,5 milionu vyrobených nebo opravených granátů, zatímco Západ za stejnou dobu dokáže vyrobit 1,3 milionu granátů.
Britský zpravodajský kanál Sky News upozornil, že výroba jednoho náboje ráže 155 mm podle standardu NATO stojí západní země asi 4 000 dolarů – i když se tato cena „výrazně“ liší v závislosti na zemi výroby – zatímco výroba jednoho 152 mm granátu stojí Rusko asi 1 000 dolarů.
Ukrajinské dělostřelectvo prý má méně granátů, a to až v poměru 1 ku 5, ale střílí přesněji.
Royal United Services Institute (RUSI) v březnu oznámil, že Rusko má v současné době ve svých zásobách asi tři miliony nábojů staré dělostřelecké munice, ale že velká část z nich je ve špatném stavu.
Ukrajincům prý schází i protitankové střely, a dokud nedostanou další, střílejí rekruti na výcviku jen na oko. Skutečná střela má být využita jen pokud bude existovat slušná pravděpodobnost zásahu.
„Důležitost výroby zbraní a střeliva je důvodem, proč mnoho odborníků tvrdí, že výrobní linky – spíše než frontová linie – by mohly být místem, kde se vyhraje válka na Ukrajině,“ upozornila Sky News.
Zdá se, že Rusové mají k dispozici dostatek raket i dronů k tomu, aby ohrozili cíle kdekoli na Ukrajině. Při posledním vzdušném útoku byl vyhlášen poplach v celé zemi. Guvernér Vitalij Kim v Mykolajivské oblasti oznámil, že ruské drony poškodily okna budovy mateřské školy. Na jeho vyjádření upozornil server Kyiv Independent.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.