Hned v úvodu banka zkonstatovala, že se některé země postupně stahují z globální hostiny a volí ochrannou ekonomiku pro vlastní populaci. „Po letech rostoucí skutečné a finanční vzájemné závislosti se v 10. letech 21. století objevily první náznaky, že některé země by se mohly odvrátit od multilateralismu a více spoléhat na protekcionistická opatření na podporu svých domácích ekonomik,“ píše spolková banka.
Jako protekcionalistickou označila banka politiku Donalda Trumpa při jeho mandátu mezi lety 2016 a 2020. Ale také vystoupení Velké Británie z Evropské unie. „Ty se projevily v roce 2016, kdy byl prezidentem USA zvolen Donald Trump a voliči Spojeného království hlasovali pro vystoupení své země z Evropské unie,“ píše nejvyšší finanční ústav Německa.
Banka zmiňuje vyostření obchodních vztahů mezi USA a Čínou, které začalo za období Donalda Trumpa a pokračovalo i při mandátu Joea Bidena. Podle spolkové banky zostřené vztahy mezi oběma velmocemi nejvíce odnesly německé společnosti.
„Globální napětí postihuje zejména německé společnosti. Tradičně hodně spoléhají na mezinárodní obchod a prodávají mnoho produktů do zahraničí,“ píše banka.
Velký problém vidí spolková banka v zahraničních investicích německých společností. „Německé přímé investice v zahraničí vzrostly mezi lednem 2010 a červnem 2024 kumulativně o téměř 1 700 miliard eur,“ zaznělo. Na tom by nebylo nic zvláštního. Německé společnosti v zahraničí investovaly vždy masivně, ale nyní se proměnil cíl investic. „Do roku 2014 byla eurozóna preferovanou lokalitou pro německé společnosti. Od roku 2015 to jsou USA.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.