Americký prezident Donald Trump v pátek v rozhovoru pro Fox Business Network prohlásil, že chce jednat o jaderné dohodě s Íránem, a tento týden zaslal jeho vedení dopis, v němž navrhuje diskuse s touto zemí, která se podle obav Západu rychle blíží schopnosti vyrobit atomové zbraně. To vzbuzuje obavy i ve vztahu Íránu k Izraeli.
Ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Mariano Grossi varoval, že Írán je nebezpečně blízko jadernému zbrojení. Dále uvedl, že země již má dostatek uranu obohaceného na úroveň blízkou zbrojní kvalitě pro pohon několika jaderných zbraní, informoval zpravodajský server Politico.
„S Íránem se dá jednat dvěma způsoby: vojensky, nebo uzavřením dohody,“ řekl Trump v rozhovoru pro Fox Business. „Raději bych uzavřel dohodu, protože nechci Íránu ublížit. Jsou to skvělí lidé.“
Na otázku, zda dopis zaslal Alímu Chameneímu, íránskému nejvyššímu vůdci, Trump odpověděl, že „ano“. V rozhovoru, který byl poskytnut ve čtvrtek, Trump uvedl, že dopis poslal „včera“. To by znamenalo, že dopis byl odeslán ve středu, 5. března.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová