Trump za útok na Sýrii získává v USA body. Některým však vadí, že obešel ústavu

07.04.2017 10:49 | Zprávy

Na Trumpovo rozhodnutí provést odvetný útok na Asadovu vojenskou základnu přicházejí ze Spojených států smíšené reakce, které jdou napříč politickým spektrem.

Trump za útok na Sýrii získává v USA body. Některým však vadí, že obešel ústavu
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: Ministr zahraničí USA Rex Tillerson (u řečnického pultu) s prezidentem Trumpem

Trumpa ve svém společném prohlášení podpořili republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham. „Na rozdíl od Obamovy administrativy Donald Trump přijal zodpovědnost a za to si zaslouží podporu amerického lidu,“ uvedli senátoři, z nichž zejména McCain není jinak Trumpovi příliš nakloněn. Prezidenta podpořil i republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který odvetné nálety nazval „za nutné a zcela namístě“.

Podporu získal americký prezident i od svého někdejšího rivala v souboji o republikánskou nominaci, floridského senátora Marka Rubia. „Myslím, že je to důležitý krok, který považuji za taktický a směřující k jasnému cíli. Doufám, že je součástí komplexní strategie,“ prohlásil Rubio. Republikánského prezidenta podpořil i demokratický senátor z Floridy Bill Nelson. „Podporuji rozhodnutí prezidenta a doufám, že to Asada odradí od dalšího použití chemických zbraní,“ uvádí server The Atlantic.

Negativní reakci se naopak dočkal Donald Trump od republikánského senátora Randa Paula, který rovněž kandidoval v prezidentských volbách a je známý odmítáním zahraničních intervencí. „Prezident potřebuje podle ústavy souhlas k útokům v zahraničí od Kongresu. Naše předchozí intervence v této oblasti bezpečnost Spojených států nezlepšily a stejně tak tomu bude i v případě zásahu v Sýrii,“ napsal Paul na svém Twitteru.

Paula podpořil i republikánský člen Sněmovny reprezentantů za Floridu Justin Amash. „Vzdušné údery jsou válečným aktem. Zvěrstva v Sýrii nemohou ospravedlnit ignorování ústavy, podle které je možné zahájit válku jen se souhlasem Kongresu,“ reagoval Amash na sociálních sítích. Jeho demokratický kolega ze Sněmovny reprezentantů Ted Lieu Trumpovo rozhodnutí rovnou označil za protiústavní s tím, že Kongres nevydal souhlas k válce proti Asadovi.

Západní vlády prozatím reagují na rozhodnutí amerického prezidenta opatrně. Nicméně britská vláda již vydala prohlášení, ve kterém označuje odvetné útoky amerických sil za „vhodnou reakci na barbarské chemické útoky Asadovým režimem“. Americkou reakci podle očekávání přivítaly syrské povstalecké skupiny. „Doufám, že to je jen začátek a vzdušné údery budou přibývat,“ cituje vyjádření mluvčího Syrské národní koalice Ahmada Ramadana pro AFP britská BBC.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…