„Propad Trumpových šancí na Bílý dům je pár dní před volbami monumentální, srovnatelný jedině s propadem, který nastal, když odstoupivšího Bidena vystřídala Harrisová,“ píše ekonom Lukáš Kovanda na X o zásadní změně v předvolebních predikcích.
Demokratická kandidátka podle jeho slov chytila druhý dech. „V mocném finiši zlikvidovala celý Trumpův náskok a nyní je ve vedení,“ odkazuje Kovanda na platformu PredictIt, novozélandský online trh s předpověďmi nabízející sázky na politické události. Podle platformy PredictIt se Trumpovy šance na výhru začaly propadat už od 29. října, ve vedení se pak Harrisová ocitla až 1. listopadu.
Dále Kovanda zdůrazňuje, že Trumpovi v posledních dnech mohla uškodit série kontroverzních událostí. Zmínil příkladem výroky bývalého generála Johna Kellyho, který o Trumpovi koncem října prohlásil, že naplňuje definici fašisty a vládl by jako diktátor, informoval deník The New York Times.
Kovanda pak zmínil i nešťastný výrok komika Tonyho Hinchcliffa na Trumpově mítinku, když Portoriko označil za „plavoucí ostrov odpadků“. Tento výrok mohl Trumpovi obzvlášť uškodit v Pensylvánii, kde žije mnoho Portorikánců. Efekt jeho slov byl okamžitý, nestranická portorická skupina vypracovala dopis, v němž své členy vyzývá, aby se v den voleb postavili proti Trumpovi, uvedl server POLITICO.
„Konečně, v Trumpův prospěch příliš nehovoří ani průzkumy z poslední doby,“ shrnul Kovada. „Šetření CNN v nerozhodnutých státech včetně právě Pensylvánie, prováděné těsně po zveřejnění výroků exgenerála Kellyho, ukázala celkově více šancí pro Harrisovou. Nečekaně příznivě pro ni dopadl i průzkum v Iowě, jehož výsledky jsou známé jen pár hodin,“ připomněl průzkum od Des Moines Register/Mediacom Iowa Poll, podle kterého demokratická kandidátka Kamala Harrisová s 47 % předstihla Donalda Trumpa s 44 %. Trumpův tým ovšem průzkum označil za „jasnou odchylku“. Například podle průzkumu od Emerson College Polling zase v Iowě vede Trump, a to s podporou 53 %.
Propad Trumpových šancí na Bílý dům je pár dní před volbami monumentální, srovnatelný jedině s propadem, který nastal, když odstoupivšího Bidena vystřídala Harrisová (viz graf). Ta v posledních dnech chytila druhý dech, v mocném finiši zlikvidovala celý Trumpův náskok a nyní je… pic.twitter.com/kYokBYbRG1
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) November 3, 2024
Mezitím na dnešním shromáždění 3. listopadu Donald Trump hovořil o ochraně, kterou mu poskytuje tajná služba, a upozornil publikum na bezpečnostní, pravděpodobně neprůstřelná skla, která ho obklopovala. Pokud by se někdo chtěl pokusit ho zastřelit jako při dvou neúspěšných atentátech v průběhu prezidentské kampaně, musel by se nejdříve prostřílet skrze novináře.
„Tady mám kus skla a tady nemám kus skla. A tady mám tenhle kus skla, ale tady máme opravdu jenom fake news,“ zmínil Trump novináře stojící na tribuně a poukázal na sklo, které ho od nich oddělovalo. Zdůraznil, že aby mu někdo mohl ublížit, musel by střílet skrz „fake news“ neboli novináře, což ho prý vlastně „až tak moc“ netrápí, bavil Trump smějící se diváky.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.