Trumpův ministr zahraničí ukončil první návštěvu Číny. Takhle tam dopadl

19.03.2017 8:48 | Zprávy

Ministr zahraničí Spojených států Rex W. Tillerson ukončil první návštěvu Číny. Jeho šéf, 45. prezident Donald Trump, dával už v předvolební kampani najevo, že Čínu považuje za hlavního soka Spojených států, se kterým se nebude bát jít do střetu. Ještě před nástupem do úřadu zpochybňoval politiku jedné Číny vůči Tchaj-wanu. Jak si v této situaci vedl americký ministr zahraničí v Pekingu?

Trumpův ministr zahraničí ukončil první návštěvu Číny. Takhle tam dopadl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

45. americký prezident Donald Trump v předvolební kampani naznačoval, že se nebojí vytáhnout si před Čínou rukávy a pustit se s ní do křížku, alespoň v ekonomické oblasti. Po vítězných volbách však Trump svá slova mírnil. Ačkoli ještě před nástupem do úřadu naznačoval, že možná nebude respektovat politiku jedné Číny a posílí vztahy s Tchaj-wanem, který Čína považuje za svou provincii, po nástupu do Bílého domu Trump otočil a ujistil komunistickou vládu v Pekingu,  že bude politiku jedné Číny respektovat.

Podle agentury Reuters tomu odpovídalo i vyznění návštěvy amerického ministra zahraničí Rexe W. Tillersona v Číně. Návštěva to prý byla opravdu velmi vřelá. Tillerson a čínský prezident Si Ťin-pching se vzájemně ujišťovali o rozvíjení vzájemných vztahů.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

„Společné zájmy Číny a Spojených států významně převyšují nad našimi rozdíly a spolupráce je jedinou správnou cestou pro obě strany,“ prohlásil čínský prezident. Musejí vystupovat jako partneři, kteří budou řešit ožehavé otázky cestou dialogu a budou respektovat své zájmy. Americký ministr zahraničí mu dal za pravdu. Prezident Trump si prý velmi váží zlepšení vzájemných vztahů a věří, že dojde k jejich dalšímu oteplení.

„Prezident se těší na další zlepšování vzájemných vztahů u příležitosti nějaké další návštěvy v budoucnu... Víme, že díky dialogu dosáhneme hlubšího porozumění, které povede k posílení vztahů mezi Čínou a Spojenými státy a bude udávat tón naší další spolupráci,“ dodal.

Problematickým bodem dalšího rozvíjení čínsko-amerických vztahů se může stát komunistická Severní Korea. Tento stát vyvíjí vlastní jaderné zbraně, což se Spojeným státům ani trochu nelíbí. Tlačí proto na Čínu, aby KLDR přivedla k rozumu. Čína oponuje, že situaci je možné vyřešit jen dialogem na půdě OSN.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…