Trumpův ministr zahraničí ukončil první návštěvu Číny. Takhle tam dopadl

19.03.2017 8:48 | Zprávy

Ministr zahraničí Spojených států Rex W. Tillerson ukončil první návštěvu Číny. Jeho šéf, 45. prezident Donald Trump, dával už v předvolební kampani najevo, že Čínu považuje za hlavního soka Spojených států, se kterým se nebude bát jít do střetu. Ještě před nástupem do úřadu zpochybňoval politiku jedné Číny vůči Tchaj-wanu. Jak si v této situaci vedl americký ministr zahraničí v Pekingu?

Trumpův ministr zahraničí ukončil první návštěvu Číny. Takhle tam dopadl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

45. americký prezident Donald Trump v předvolební kampani naznačoval, že se nebojí vytáhnout si před Čínou rukávy a pustit se s ní do křížku, alespoň v ekonomické oblasti. Po vítězných volbách však Trump svá slova mírnil. Ačkoli ještě před nástupem do úřadu naznačoval, že možná nebude respektovat politiku jedné Číny a posílí vztahy s Tchaj-wanem, který Čína považuje za svou provincii, po nástupu do Bílého domu Trump otočil a ujistil komunistickou vládu v Pekingu,  že bude politiku jedné Číny respektovat.

Podle agentury Reuters tomu odpovídalo i vyznění návštěvy amerického ministra zahraničí Rexe W. Tillersona v Číně. Návštěva to prý byla opravdu velmi vřelá. Tillerson a čínský prezident Si Ťin-pching se vzájemně ujišťovali o rozvíjení vzájemných vztahů.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

„Společné zájmy Číny a Spojených států významně převyšují nad našimi rozdíly a spolupráce je jedinou správnou cestou pro obě strany,“ prohlásil čínský prezident. Musejí vystupovat jako partneři, kteří budou řešit ožehavé otázky cestou dialogu a budou respektovat své zájmy. Americký ministr zahraničí mu dal za pravdu. Prezident Trump si prý velmi váží zlepšení vzájemných vztahů a věří, že dojde k jejich dalšímu oteplení.

„Prezident se těší na další zlepšování vzájemných vztahů u příležitosti nějaké další návštěvy v budoucnu... Víme, že díky dialogu dosáhneme hlubšího porozumění, které povede k posílení vztahů mezi Čínou a Spojenými státy a bude udávat tón naší další spolupráci,“ dodal.

Problematickým bodem dalšího rozvíjení čínsko-amerických vztahů se může stát komunistická Severní Korea. Tento stát vyvíjí vlastní jaderné zbraně, což se Spojeným státům ani trochu nelíbí. Tlačí proto na Čínu, aby KLDR přivedla k rozumu. Čína oponuje, že situaci je možné vyřešit jen dialogem na půdě OSN.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

10:43 Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že buď Ukrajina vstoupí do NATO, nebo se vrátí k …