V pondělí jednal v Moskvě francouzský prezident Emmanuel Macron se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a choval se velmi umírněně. Sice odmítl, že by Západ měl akceptovat, že některé země nesmějí vstoupit do NATO, ale uznal, že by bylo správné některé z bezpečnostních záruk, které Rusko požaduje, mu poskytnout. Jak toto chápat? „Tento umírněný postoj má několik rovin. První je jeho snaha nahradit Angelu Merkelovou jako neformálního lídra Evropské unie, který kdykoliv bylo potřeba, uměl s každým hovořit – a to i s Putinem – a dokázal vyjednat, co bylo potřeba. Druhá poloha je, že si Macron uvědomuje, že slepé následování Spojených států – pokud jde o to, co činí ve vztahu k Rusku – se Evropě nemusí příliš vyplatit. Francie nikdy nebyla výrazně proamerická jako některé jiné členské země Evropské unie nebo NATO. Viděli jsme to třeba v době, kdy Bush mladší zaútočil na Irák. Vzpomeňme si, co se tehdy odehrávalo mezi Spojenými státy a Francií,“ připomněl generál Andor Šándor.
„Třetí polohou je, že pokud by došlo ke zmírnění napětí – v což věřím – mohlo by to Macronovi ještě více pomoci v prezidentských volbách, kde podle průzkumů se ukazuje, že by měl vyhrát a stát se opět francouzským prezidentem na dalších pět let. Další polohou je, že přestože Rusko odmítá jednat s Evropskou unií – protože s tou má prachbídné vztahy – přece jenom tu nejsilnější část Evropské unie Macron vrací do hry. Nepochybně probíhá koordinace mezi Macronem a německým kancléřem Scholzem, pokud jde o vztah k Rusku. Macron usměrňuje ten americký tvrdý postoj vůči Rusku, který jak on vnímá, není úplně ideální. Spojené státy nemají na tomto konfliktu co ztratit. Kdežto Evropa má co ztratit. Což si tyto velké země uvědomují,“ objasnil Šándor. „Macron už před časem řekl, že je potřeba nová bezpečnostní architektura v Evropě, a toto tomu odpovídá. Snaží se tuto bezpečnostní architekturu ustanovit tak, aby byla pro Rusko komfortní a zároveň aby v ní i Rusko dodržovalo principy civilizovaného moderního státu a zřeklo se některých aktivit, které vedly k rozbití Ukrajiny a podobně,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban