Plán uměle oslabit českou měnu odhlasovalo celkem sedm lidí. Hlasování však nebylo zdaleka jednomyslné. Jestli skončilo opravdu těsně, se veřejnost nemá dovědět. ČNB chce totiž na veřejnost působit jednotně. Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl míní, že takovýto postup, tedy výsledek oznámit až za šest let, je standard. „Šestiletý je mandát bankovní rady, proto ten odstup,“ řekl v České televizi Hampl. Podle něj musí být rozhodnutí nezpochybnitelné pro trhy. „Nesmí existovat pochyba,“ dodal.
Hampl tvrdí, že poprvé v dějinách české měnové politiky hrozí cenová nestabilita opačného typu. „Hrozí riziko zničujícího poklesu cen,“ řekl. Podle guvernéra ČNB Miroslava Singera devizové intervence nebudou mít dramatický vliv na růst cen potravin. Hampl zdůrazňuje, že cílem centrální banky je především inflaci vrátit k cíli. V opačném případě může Česku hrozit až japonský vývoj.
Co se týká politiků, cítí Hampl z jejich reakcí populismus. A to i u bývalého prezidenta Václava Klause. „Politici se na to dívají politickýma očima,“ řekl v ČT. „Náznaky měnového populismu cítím i u Klause,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno