„Dobrá zpráva na začátek týdne! Francouzský parlament nedávno schválil zákon zakazující jednorázové elektronické cigarety – puffs. Jedná se o širší úsilí snížení užívání tabákových výrobků a ochranu veřejného zdraví. Jednorázové e-cigarety jsou obrovským zdrojem odpadu – obsahují plast i lithiové baterie, které se obtížně recyklují, často končí ve volné přírodě a přispívají ke znečištění,“ vysvětluje na svém profilu na síti X environmentální influencerka Rozárie Haškovcová.
Dobrá zpráva na začátek týdne! Francouzský parlament nedávno schválil zákon zakazující jednorázové elektronické cigarety - puffs ????. Jedná se o širší úsilí snížení užívání tabákových výrobků a ochranu veřejného zdraví ??
— rozarie haškovcová (@haskovcova_r) February 24, 2025
E-kuřáci málo recyklují
Dále uvádí, že podle výzkumu pouze 17 % uživatelů vapes recykluje své zařízení správně do recyklačních košů. V Británii jsou každou sekundu vyhozeny dvě jednorázové elektronické cigarety. Za rok to představuje zhruba dostatek lithia na výrobu až přibližně 1200 baterií pro elektromobily.
„Nesprávná likvidace může způsobit požáry v kontejnerech na odpad nebo na místech pro zpracování odpadu, protože lithium-iontové baterie uvnitř představují riziko vznícení,“ uvádí greenfluencerka.
Ukrajinci přišli na to, jak z odpadu vyrábět powerbanky pro armádu
Výpary z e-cigaret podle ní poškozují cévy stejně jako tabák, přičemž toxické látky způsobují záněty plic, zvyšují riziko rakoviny a mohou trvale poškodit dýchací systém. Problémem je také časté užívání dětmi a dospívajícími.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská