Americký velvyslanec v Praze uklidňoval, že delší jednání o vládě, kterého jsme teď svědky i v Česku, je v západních demokraciích běžné a nepředstavuje to nějaký velký politický problém. Už dvakrát se prý setkal s premiérem v demisi Andrejem Babišem a viděl se také s prezidentem Zemanem, kterému poblahopřál ke znovuzvolení. Prý spolu vedli přátelskou debatu.
Osobně se bude snažit o rozvíjení dobrých vztahů mezi oběma zeměmi, přičemž tyto dobré vztahy hodlá stavět na třech pilířích. Na přátelství, na spolupráci v ekonomické oblasti a na bezpečnostní spolupráci.
V rozhovoru také poznamenal, že byl vždy proti názoru, že Spojené státy jsou nějakým světovým policistou. Nejsou. „Neměli bychom dalším lidem říkat, co mají dělat. Nám jde přece o to, abychom dokázali zajistit, že demokracie budou mít možnost vzkvétat, aby lidé po celém světě, kteří to tak chtějí, měli svobodu, právo a aby mohli žít šťastně,“ zdůraznil King.
Jednu výjimku však King přece jen udělal. Spojené státy podle jeho názoru nemají radit jiným lidem, co dělat či nedělat, ale velvyslanec přece jen jednu radu Česku dal. Neměli bychom prý odcházet z EU.
„Myslím si, že je trošku šílené, aby kdokoliv mluvil o tom, že byste zrovna teď měli vystupovat z EU. Myslím, že je tam příliš mnoho příležitostí pro podnikatele, příliš mnoho investic, abyste vůbec hovořili o tom, že byste vystupovali ven,“ uvedl King s odkazem na ekonomickou spolupráci, které se ostatně sám dovolával.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp