Demokratický prezident Spojených států amerických se zatím marně snaží přesvědčit republikány ve Sněmovně reprezentantů, aby schválili balík pomoci pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan. „Způsob, jakým se odvracejí od ruské hrozby, jak se otáčejí zády k NATO, jak upouštějí od našich závazků, to je prostě šokující… Nikdy jsem nic takového neviděl,“ stěžoval si Biden reportérům, citoval server Politico.
Polský ministr zahraničních věcí Radoslaw Sikorski nyní apeluje na Spojené státy, aby nechaly v této otázce rozhodnout demokracii. V jiném případě by byla důvěryhodnost USA poškozena. „Prosím, nechte o tomto balíčku pro Ukrajinu hlasovat. Protože pokud zabráníte svému vrchnímu veliteli (prezidentu Joeu Bidenovi) udělat to, co udělat chce – což je pomáhat Ukrajině se bránit, bude důvěryhodnost USA poškozena,“ tvrdí polský ministr ve vysílání televize Bloomberg.
Připomněl, že Evropa přispívá na Ukrajinu více než Spojené státy americké. „Přispěli jsme již zhruba 80 miliard eur a schválili jsme dalších 50 miliard. Ukrajinský stát by nefungoval, aniž bychom jim poslali přibližně 1,5 miliardy eur měsíčně,“ zdůraznil, ale vyzdvihl, že bez americké pomoci, jejích dodávek z amerických výroben zbraní, by Ukrajina nemohla bojovat.
Evropská unie se zavázala dodat do března Ukrajině milion dělostřelecké munice, podle představitelů EU se však stihne pravděpodobně dodat pouze polovina slibované munice. „Začnou přijíždět na Ukrajinu do konce roku. Ale za prvé, Ukrajina stále potřebuje přežít do konce roku, a za druhé, Rusové navyšují jejich produkci ještě víc… My jsme stále v době míru a musíme přejít do krizového režimu,“ uvádí Sikorski.
Sikorski věří, že Ukrajina může vyhrát, vítězství však záleží na vojenské munici. „Nemůžete bojovat s holýma rukama,“ říká polský ministr. „Přislíbili jsme pomoc Ukrajině. Prezident USA v době války pronesl v Kyjevě historický projev, v němž řekl, že Ukrajina bude mít americkou podporu, ať to stojí, co to stojí. Nyní nastal čas držet kurz a dodat zbraně.“
Pokud by balíček Ukrajiny v americké Sněmovně reprezentantů neprošel, američtí spojenci budou zklamaní, možná začnou přemýšlet i o vývoji vlastních programů jaderných zbraní. „Pochopí, že USA jim možná nebudou schopny pomoci, i když jim jejich prezident pomoci chce... To bude mít hluboké důsledky pro všechny americké spojence po celém světě. Některé země se začnou zajišťovat a jiné budou uvažovat o vývoji vlastních programů jaderných zbraní.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Kroutilová