USA v šoku. Rusko a Írán si velmi rozumějí a Washington neví, co s tím

17.08.2016 22:45 | Zprávy

Rusku se podařila od druhé světové války neviděná situace. Po dohodě s Íránem začalo využívat jeho vojenskou základnu ve snaze dosáhnout lepších výsledků v konfliktu v Sýrii. A Spojené státy jsou v šoku, jelikož se podle nich Rusko spolčuje s jedním z jejich úhlavních nepřátel.

USA v šoku. Rusko a Írán si velmi rozumějí a Washington neví, co s tím
Foto: pixabay.com
Popisek: Írán

„Ruské využití íránské letadlové základny k náletům na cíle v Sýrii posílá jasný vzkaz do Washingtonu, který se snaží vyhodnotit svoje současné vztahy s Moskvou: Přidejte se k nám, nebo se spojíme s vašimi nepřáteli,“ uvádí agentura AP.

Rusko totiž zřejmě během jediné noci přesunulo velké množství svých letadel na vojenskou základnu nedaleko íránského města Hamedan. „Rusové ukazují, že mají v Sýrii i jiné možnosti, zatímco se dohadují s Washigntonem o budoucnosti Aleppa,“ uvedl expert na Sýrii Andrew Tabler. Svým postupem se jim daří upevnit současnou alianci s Íránem, jedním z největších podporovatelů syrského prezidenta Bašára Asada.

Na začátku svého vstupu do syrského konfliktu sice Rusko údajně tvrdilo, že se pokusí Írán dostat na svoji stranu v případné snaze oslabit pozici syrského prezidenta, v současnosti však mezi nimi vzniká velmi pevná spolupráce.

Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí Marka Tonera, který jen podpořil teorii o zmatku v USA, se v současnosti Washington „snaží vyhodnotit, co přesně tam vlastně spolu dělají“.

Američané tvrdí, že létat z íránské základny bude pro Rusko neekonomické, tudíž jeho kroku nerozumějí. Rusko však tvrdí, že ho to vyjde výrazně levněji a může si dovolit více zatížit své letouny. Přitom ponechalo značnou část svého letectva uvnitř Sýrie.

Současná situace se vůbec nelíbí v Paříži žijícímu představiteli syrské exilové opozice Georgi Sabrovi, jejíž představitelé osočují Rusko z toho, že „využilo politického vakua, které v Sýrii zanechaly USA a západní země, když ji opustily“.

Rusko začalo íránskou základnu využívat den poté, co jeho ministr obrany oznámil, že jsou již blízko dohodě s USA ohledně vojenského spojenectví. To však americké úřady vyvrátily. Toner posléze dodal, že skutečnost, že Rusko upevnilo spolupráci s Íránem, neznamená, že by dohoda byla nemožná, pouze jí půjde hůře dosáhnout.

Představitelé USA také osočili Rusko z toho, že porušuje mezinárodní dohody, jelikož Íránu dodává bojová letadla, proti čemuž se však obořil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ten oznámil, že „neproběhly žádné dodávky, prodej ani převod bojových letadel Íránu“, a zdůraznil, že současná spolupráce je založená pouze na poskytnutí vojenské základny. Zároveň dodal, že by USA neměly „slovíčkařit“ ohledně stále platných mezinárodních restrikcí pro obchod s Íránem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

11:35 Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

Evropská směrnice o audiovizuálních mediálních službách vzbuzuje značné rozpaky, zejména kvůli její …