Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět poděkoval všem zemím, které se rozhodly poskytnout ukrajinské armádě své tanky. Americká zpravodajská stanice CNN však upozornila, že tanky nemusí být tím, co rychle změní situaci na bojišti.
„Ti, kdo doufají, že hlavní bojové tanky darované Ukrajině spojenci z NATO budou mít okamžitý dopad na válku s Ruskem, budou muset svá očekávání upravit,“ upozornila CNN.
Dodávky amerických tanků M-1 Abrams, německých Leopardů a britských Challengerů prý ještě udělají nejednu vrásku na čele. Vojáci totiž budou muset začlenit složité a vzájemně dosti odlišné stroje do svých jednotek. Jde o velkou logistickou výzvu. CNN upozornila, že bude trvat, než se tyto tanky na Ukrajinu dostanou v dostatečném počtu.
„I ty nejoptimističtější odhady říkají, že bude trvat měsíce, než se tanky dostanou na bojiště v takovém počtu, aby to mělo velký význam, zatímco v případě tanků Abrams to může trvat více než rok, než je Ukrajina bude moci nasadit. Zástupkyně tiskového tajemníka Pentagonu Sabrina Singhová ve čtvrtek uvedla, že Spojené státy poskytnou Ukrajině pokročilou verzi tanků Abrams, M1A2. Spojené státy ‚nemají tyto tanky k dispozici v nadbytku v našich amerických zásobách‘, řekla a dodala, že jejich předání Ukrajině bude trvat ‚měsíce‘,“ uvedla CNN.
A zatímco Ukrajina bude čekat, než se západní tanky dostanou na bojiště, Rusko nezůstane sedět s rukama v klíně. Stále se opakují ruské raketové útoky, které doprovází údery íránskými drony. Americký Institut pro studium války upozornil, že Rusko bude muset brzy požádat o dodávky nových íránských dronů, nebo se bude muset smířit s tím, že tyto drony dojdou.
ISW upozornil, že vývoj války může na ruské straně ovlivnit i soupeření soukromé armády Wagnerovců s konvenčními silami standardní ruské armády.
Ruský prezident Vladimir Putin podle ISW mezitím pokračoval ve své kampani proti kritickým a opozičním hlasům zásahem proti několika významným opozičním médiím.
Podle některých analytiků by Ukrajině pomohlo, kdyby se mohla spolehnout na dodávky jednoho typu tanků, s tím, že by tyto tanky mohly být průběžně doplňovány. Nejvhodnější by z tohoto pohledu byly tanky Leopard 2. Např. proto, že jsou tanky Leopard jednodušší na údržbu, než tanky Abrams. Pokud se nepodaří zajistit správně každý úsek údržby tanků, může to podle CNN vést ke katastrofě na bojišti.
„Správnou volbou bude tank, který budou moci nejefektivněji provozovat a udržovat, což pravděpodobně znamená tank dostupný ve velkém počtu, s méně složitými systémy, který jezdí na nejdostupnější paliva a používá snadno dostupnou munici - a to pravděpodobně znamená Leopard 2,“ řekl Blake Herzinger, nerezidentní pracovník American Enterprise Institute.
Nicholas Drummond, analytik obranného průmyslu specializující se na pozemní válku a bývalý důstojník britské armády, to viděl podobně. „Řekl bych, že schopnost vycvičit ukrajinské vojáky k podpoře jakýchkoli tanků, které dostanou, je téměř důležitější než typ tanku, který používají,“ řekl.
Tanky Leopard 2 jsou součástí armád mnoha zemí. Ve službě jich je nasazeno na 4 tisíce, což v konečném důsledku znamená, že budou relativně snadno dostupné i náhradní díly pro Leopardy.
Podle CNN lze říct, že v důsledku ruské agrese sice Ukrajina hned tak nevstoupí do NATO, ale ukrajinští vojáci budou vycvičeni podle standardů NATO a budou disponovat technikou, jakou využívají i ostatní členové Aliance.
BBC upozornila, že na Ukrajině mezitím probíhá ještě jedna válka. Domácí protikorupční válka. V Kyjevě se odehrává takřka zemětřesení.
„V době psaní tohoto článku odstoupilo nebo bylo propuštěno 11 úředníků, protože Kyjev se snaží bojovat proti korupci ve státní správě. Někteří politici ve Spojených státech vyzvali k omezení pomoci Ukrajině. Prezident Volodymyr Zelenskyj se snaží rychle obnovit důvěru veřejnosti, ale obvinění jsou vážná a načasování je špatné,“ upozornila BBC.
„Několik tvrzení se objevilo díky Mychajlu Tkačovi, investigativnímu novináři zpravodajského webu Ukrajinska pravda. Nedávno informoval o tom, že firma osobního trenéra jednoho z vysokých úředníků údajně dostala od invaze v plném rozsahu miliony liber,“ pokračovala BBC.
Ukrajinská vláda dostává ze Západu miliardy dolarů v podobě humanitární, vojenské i čistě finanční pomoci a ti, kteří Ukrajině pomáhají, podle BBC oprávněně očekávají, že pomoc nebude záhadně mizet v něčích kapsách. Z tohoto hlediska je protikorupční vlna, kterou spustil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podobně důležitá, jako posuny vojáků na frontě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.