Ruské letecké společnosti Aeroflot, Transaero a spolu s nimi i další mají od 16. září tohoto roku zakázány lety nad ukrajinským územím. Jde o sankce ze strany kyjevské vlády vůči Rusku, které prý nezůstanou bez odpovědi, ale to nic nemění na tom, že Rusové hledí na počínání vlády Arsenije Jaceňuka jako na kroky šílenců.
„Bohužel na základě zkušeností za posledních 20 měsíců nemůžeme popřít takové akty šílenství ze strany Kyjeva a nemůžeme popřít ani hypotetickou možnost dalších aktů šílenství,“ reagoval na kroky Kyjeva mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.
Znepokojeny jsou však také ukrajinské letecké společnosti, na něž by mohla tvrdě dopadnout jakákoli reciproční ruská odpověď na ukrajinská rozhodnutí.
Překvapení nad kroky kabinetu Arsenije Jaceňuja vyjadřuje i západní tisk, neboť nechápe, proč vláda sáhla k dalším sankcím v době, kdy se situace na Ukrajině částečně stabilizovala a každá hřivna do ukrajinské státní kasy se hodí. Podle švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung Ukrajina předvedla „nacionalistický reflex“, který lze jen těžko rozumově zdůvodnit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp