„Hledáme tlumočníky. Umíte česky a ukrajinsky? Chcete nám pomáhat při výcviku ukrajinských vojáků u nás? Neváhejte a pošlete vaše CV do konce října na e-mail soldanovam@army.cz,“ píše na svém profilu na sociální síti X Armáda České republiky.
Hledáme tlumočníky ???
— Armáda ČR (@ArmadaCR) October 10, 2023
Umíte česky a ukrajinsky? Chcete nám pomáhat při výcviku ???? vojáků u nás? Neváhejte a pošlete vaše CV do konce října na email soldanovam@army.cz pic.twitter.com/Ff5ZeZjCxA
Čeští instruktoři zahájili podle stránek Ministerstva obrany v červenci na Libavé další výcvikový cyklus pro vojáky ukrajinské armády. Dosud už se v ČR vycvičily zhruba dva tisíce lidí, řekl náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec na červnovém jednání tzv. Kontaktní obranné skupiny (UDCG) v Bruselu. Přípravou, kterou schválily vloni na podzim vláda a Parlament, mají projít do konce tohoto roku další dva tisíce mužů i žen.
Podle Blažkovce je výcvik významným příspěvkem pomoci s ohledem na počet obyvatel ČR. „Česko plánuje do konce tohoto roku vycvičit až čtyři tisíce ukrajinských vojáků. V porovnání s ostatními zeměmi, které tuto formu pomoci nabízejí rovněž, patříme k nejaktivnějším.“
Výcvik na Libavé na Olomoucku absolvují od loňského podzimu jak zkušení vojáci z fronty, tak nováčci. Kromě vševojskového – kde se učí mj. střelba z útočných pušek či řízení bojových vozidel pěchoty – česká armáda nabízí výcvik velitelů čet a rot, přípravu se zaměřením na zbraně hromadného ničení, zdravotnické a další specializované výcviky.
Když loni v zimě dorazili do Libavé ukrajinští vojáci, Český rozhlas se snažil ověřit, kde přesně se pohybují. Nepovedlo se mu to, ředitel komunikace Ministerstva vnitra David Jareš tehdy potvrdil, že vojáci jsou v republice. K jejich umístění a počtům se ale vyjadřovat nechtěl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Vanda Efnerová